marzec 2019

Dzień Otwarty Wydziału Filologicznego

Data: 22.03.2019
Dzień Otwarty Wydziału Filologicznego

Wydział Filologiczny prezentował swoją ofertę w ramach Dnia Otwartego UJ. Organizowane spotkania i prelekcje cieszyły się wielką popularnością.

Instytut Filologii Słowiańskiej - Collegium Paderevianum, sala 402 (IV piętro)

CZECHY – Wypada rozumieć sąsiada, godz. 11.15-12.00

Lokomotywa Juliana Tuwima po czesku i nie tylko. Czechy – żywa historia serca Europy: prezentacja. Język czeski – lekcja pierwsza. Krótki konkurs wiedzy o Czechach. Spotkanie z lektorką czeskiego, dr Jitką Lukášovą i studentami IFS UJ.

SERBIA – od A do SZ, godz. 12.00-12.45

Lokomotywa Juliana Tuwima po serbsku i nie tylko. Ciekawostki o Serbii: prezentacja. Język serbski – lekcja pierwsza. Zapoznanie z cyrylicą i alfabetem łacińskim i podstawowymi słowami języka serbskiego. Spotkanie z lektorką, mgr Jeleną Perišić i studentami serbistyki IFS UJ.

Instytut Filologii Germańskiej - Collegium Paderevianum, sala 205 i 207 (II piętro)

Niemiecka przeszłość w polskich słowach, godz. 13.15-13.55, sala 207

Prezentacja zawiera wybrane przykłady polskich słów niemieckiego pochodzenia używanych we współczesnej polszczyźnie.

Od Ikei do Fjällräven. Dlaczego  warto uczyć się języka szwedzkiego? godz. 14.00-14.45, sala 205

Prezentacja zawiera podstawowe informacje na temat języka szwedzkiego i odpowie na pytanie, czy Szwedzi postrzegają świat inaczej niż Polacy lub Niemcy.

Instytut Orientalistyki - Collegium Paderevianum, sala 505 (V piętro)

Prezentacja przygotowana przez studentów Instytutu Orientalistyki, sala 505, godz. 11.15-12.00.

Zapraszamy również na DZIEŃ JĘZYKÓW ORIENTALNYCH - Al. Mickiewicza 3, w godz. 12.00-18.00

Szczegółowy program znajduje się TUTAJ

Instytut Filologii Wschodniosłowińskiej - Collegium Paderevianum, sala 402 (IV piętro)

Zapraszamy na wykłady:

1. dr Dzmitry Kliabanau – Radziwiłłowie. Niekoronowani królowie Wielkiego Księstwa Litewskiego, godz. 13.15-14.00

2. dr hab. Jakub Sadowski - O rosyjskim czasie, który raz przyspiesza, raz zwalnia i ciągle się zapętla, godz. 14.00-14.45

Instytut Filologii Angielskiej - Collegium Paderevianum, sala A2 (parter)

Zapraszamy na wykład: dr Magdalena Szczyrbak - Słownik czy korpus? Źródła wiedzy o języku

oraz na prezentację przygotowaną przez członków Koła Naukowego Anglistów - Teatr, runy, tłumaczenia: zaproszenie na filologię angielską od Koła Naukowego Anglistów UJ.

Spotkania w godz. 13.00-14.00.

Zakład Filologii Węgierskiej - Collegium Paderevianum, sala 5 (parter)

Zapraszamy na prezentacje:

mgr Áron Fodor - o Wegrzech i historii Wegier,
Koło Naukowe Studentów – o filologii węgierskiej i możliwościach jakie ona daje

Zapraszamy w godz. 11.30-13.00.

Instytut Filologii Romańskiej - Collegium Paderevianum

Zapraszamy na nasze zajęcia. Tylko dzisiaj:

Język francuski

11:30 - 13:00 lektorat języka francuskiego sala A407 (mgr Dorota Skrobiszewska-Kurek)

Język włoski

11:30 - 13:00 praktyczna nauka języka włoskiego sala B301 (dr Luca Palmarini)

Język hiszpański

9:45 - 11:15 praktyczna nauka języka hiszpańskiego sala B307 (mgr Magdalena Tadel)

Język portugalski

11:30 - 13:00 lektorat języka portugalskiego sala B307 (mgr Isabel Frausto)

Zapraszamy również na spotkania ze studentami Instytutu Filologii Romańskiej:

filologie: francuska, hiszpańska, włoska, portugalska, rumuńska.

Stoiska znajdują się w Collegium Paderevianum, na parterze.