Nagrody "Literatury na Świecie"

Krzysztof Bielawski został tegorocznym laureatem nagrody im. Andrzeja Siemka przyznanej przez "Literaturę na świecie", w kategorii Nowa Twarz zwyciężyła natomiast Magdalena Pytlak.

Krzysztof Bielawski, adiunkt w Instytucie Filologii Klasycznej UJ został tegorocznym laureatem nagrody im. Andrzeja Siemka przyznanej przez "Literaturę na świecie".

Nagroda została przyznana za książkę "Delficki trójnóg. Sentencje delfickie", która stanowi pierwsze pełne opracowanie i przekład wraz z obszernym komentarzem sentencji delfickich uznawanych za kwintesencję greckiej kultury starożytnej.

Nagroda im. Andrzeja Siemka jest przyznawana przez "Literaturę na świecie" za "łączenie różnych kompetencji literackich i literaturoznawczych, przekładu i pisarstwa krytycznego wysokiej próby". "Przyznając ją, próbujemy znaleźć książkę, która łączy rozmaite kompetencje literaturoznawcze, historyczno-literackie i pisarskie" - podkreślił Piotr Sommer.

"Zachwyciło nas, że każda z sentencji u Bielawskiego jest opisana jak hasło, a nawet mały esej, który objaśnia sentencję, tworząc mały szkic. Ważny okazał się tu element filozoficzny. To jest szalenie drobiazgowe, ale stanowi też bardzo nowoczesne spojrzenie na filologię. Znawstwo i klasa pisania Krzysztofa Bielawskiego sprawiają, że książka w jego przekładzie rzeczywiście jest świetna" - ocenił Sommer."

W kategorii Nowa Twarz zwyciężyła natomiast Magdalena Pytlak, adiunkt w  Instytucie Filologii Słowiańskiej. "To wspaniale, że jest ktoś nowy, kto znakomicie tłumaczy literaturę z języka bułgarskiego. W tej dziedzinie nie ma wielu nazwisk, które ujawniłyby się w tej dziedzinie" - zauważył Sommer.

Źródło: GazetaPrawna.pl

Polecamy również
Profesor wizytujący na Wydziale Filologicznym został doradcą Prezydenta Joe Bidena

Wampiriada NZS UJ – akcja studenckiego, honorowego krwiodawstwa.

Wykład inaugurujący profesora Mendisa

Wizyta Dietmara Nietana