Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

News

Web Content Display Web Content Display

Nagrody "Literatury na Świecie"

Nagrody

Krzysztof Bielawski został tegorocznym laureatem nagrody im. Andrzeja Siemka przyznanej przez "Literaturę na świecie", w kategorii Nowa Twarz zwyciężyła natomiast Magdalena Pytlak.

Krzysztof Bielawski, adiunkt w Instytucie Filologii Klasycznej UJ został tegorocznym laureatem nagrody im. Andrzeja Siemka przyznanej przez "Literaturę na świecie".

Nagroda została przyznana za książkę "Delficki trójnóg. Sentencje delfickie", która stanowi pierwsze pełne opracowanie i przekład wraz z obszernym komentarzem sentencji delfickich uznawanych za kwintesencję greckiej kultury starożytnej.

Nagroda im. Andrzeja Siemka jest przyznawana przez "Literaturę na świecie" za "łączenie różnych kompetencji literackich i literaturoznawczych, przekładu i pisarstwa krytycznego wysokiej próby". "Przyznając ją, próbujemy znaleźć książkę, która łączy rozmaite kompetencje literaturoznawcze, historyczno-literackie i pisarskie" - podkreślił Piotr Sommer.

"Zachwyciło nas, że każda z sentencji u Bielawskiego jest opisana jak hasło, a nawet mały esej, który objaśnia sentencję, tworząc mały szkic. Ważny okazał się tu element filozoficzny. To jest szalenie drobiazgowe, ale stanowi też bardzo nowoczesne spojrzenie na filologię. Znawstwo i klasa pisania Krzysztofa Bielawskiego sprawiają, że książka w jego przekładzie rzeczywiście jest świetna" - ocenił Sommer."

W kategorii Nowa Twarz zwyciężyła natomiast Magdalena Pytlak, adiunkt w  Instytucie Filologii Słowiańskiej. "To wspaniale, że jest ktoś nowy, kto znakomicie tłumaczy literaturę z języka bułgarskiego. W tej dziedzinie nie ma wielu nazwisk, które ujawniłyby się w tej dziedzinie" - zauważył Sommer.

Źródło: GazetaPrawna.pl

Recommended
Diamentowy grant dla studentki Instytutu Filologii Angielskiej
Prof. Maria Maślanka-Soro członkiem Polskiej Akademii Umiejętności
Dwa wieki filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim
Ambasador ZEA na inauguracji w Instytucie Orientalistyki UJ