Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Collegium Paderevianum - al. Adama Mickiewicza 9B

Zespół budynków Paderevianum obejmuje kilka obiektów. Budynek przy ulicy Mickiewicza 9B usytuowany jest w głębi zabudowań, z tyłu za narożnym widocznym od ulicy Krupniczej i Alei Mickiewicza budynkiem Mickiewicza 9A oraz w jednej linii z położonym prostopadle do ulicy Krupniczej budynkiem Mickiewicza 9.

Budynek Collegium Paderevianum Mickiewicza 9B jest miejscem przyjaznym dla psów asystujących. Na terenie budynku istnieje możliwość komunikacji w polskim języku migowym po wcześniejszym zgłoszeniu takiej potrzeby.

Pomiędzy wspomnianymi budynkami rozpościera się wewnętrzny dziedziniec wyłożony kostką brukową, z popiersiem Ignacego Paderewskiego w centralnym punkcie i trawnikami-klombami od strony budynku Mickiewicza 9A. Są trzy możliwości – drogi wejścia na dziedziniec:

  1. od strony al. Mickiewicza: szeroka przestrzeń – przejście między budynkami: Mickiewicza 9A a Mickiewicza 11,
  2. od strony ul. Krupniczej: przestrzeń – przejście pomiędzy kolumnami budynku Mickiewicza 9A a wjazdem do garażu podziemnego od strony Auditorium Maximum,
  3. przez budynek Mickiewicza 9A (po wejściu głównymi drzwiami kierujemy się prosto przez hol, przechodzimy wzdłuż kontrastowego pasa płytek pomiędzy niewielkimi kamiennymi klombami, na ścianie naprzeciw wejścia głównego znajdują się drzwi na dziedziniec. Na zewnątrz od drzwi pomiędzy trawnikami biegnie alejka, u wylotu alejki spotykamy popiersie Ignacego Paderewskiego na cokole, omijając je nieco z prawej lub lewej strony – stajemy na środku dziedzińca. Stąd, dalej prosto, kierujemy się do wejścia do budynku Mickiewicza 9B.

Są to dwuskrzydłowe automatyczne drzwi otwierane na zewnątrz. Stajemy przed nimi po pokonaniu sześciu stopni. Schody są szerokie z poręczami po bokach, pomiędzy poręczami zewnętrznymi podzielone są jeszcze dodatkowo poręczami na trzy części. Są one zadaszone przeszkloną konstrukcją. Tuż obok schodów po lewej stronie znajduje się przeszklone wejście dla osób poruszających się na wózkach. Prowadzi ono bezpośrednio do windy, którą można dotrzeć na wybrane piętro.

Dodatkowo na teren budynku można wejść jeszcze schodami od strony Auditorium Maximum oraz przejściem z budynku Mickiewicza 9 (dwuskrzydłowe, przeszklone drzwi).

W holu na parterze po prawej stronie od wejścia głównego zlokalizowane są dwuskrzydłowe drzwi prowadzące do budynku Mickiewicza 9.

Na ścianie przeciwległej do drzwi wejściowych po prawej stronie umieszczona jest tablica informacyjna z lokalizacją poszczególnych instytutów, pod nią stoi pięć niewielkich koszów do segregacji śmieci. Po lewej stronie znajduje się przeszklone przejście – dwuskrzydłowe drzwi otwierane manualnie, prowadzące na klatkę schodową, z której:

  • kierując się w lewo możemy wejść do toalety dostosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami,
  • kierując się w prawo wchodzimy na schody prowadzące na wyższe piętra.

Po lewej stronie od wejścia głównego, na tej samej ścianie co drzwi, zlokalizowane są trzy windy.

Dalej po lewej stronie w głębi korytarza mieści się Biblioteka Wydziału Filologicznego.

Idąc w jej kierunku, tuż za windami po lewej stronie, mijamy wnękę z trzema rzędami szafek, w których osoby korzystające z biblioteki mogą zostawić podręczne rzeczy. Szafki usytuowane są pod ścianami oraz w dwustronnym rzędzie przechodzącym przez środek wnęki. Po prawej stronie znajduje się tu także wieszak na odzież wierzchnią, a po lewej dwa kubły na parasole.

Naprzeciw wnęki mamy drzwi do toalety. Po ich otwarciu, wchodzimy do małego korytarza, w którym po prawej stronie zlokalizowane są kolejne drzwi do toalety męskiej – z dwoma kabinami; na wprost do toalety damskiej – z trzema kabinami.

Wejście do biblioteki na końcu korytarza to dwuskrzydłowe drzwi przeszklone otwierane manualnie.

Budynek Mickiewicza 9B nie ma odrębnej portierni. Jeżeli potrzebujemy informacji lub pomocy portiera, po wejściu powinniśmy kierować się w prawo do budynku Mickiewicza 9 i tam zaraz za drzwiami, po lewej stronie zlokalizowana jest portiernia.

W budynku znajdują się trzy windy zlokalizowane w jednym rzędzie na ścianie po lewej stronie od wejścia głównego. Są one wyposażone w komunikaty głosowe, przyciski w Braille’u, lustra i poręcze.

Wszystkie obsługują poziomy: minus 2 oraz od 0 do 5. Tylko winda środkowa obsługuje poziom minus 1, czyli wejście dla osób poruszających się na wózkach.

Budynek liczy 5 kondygnacji naziemnych.

Poziom minus 1 to poziom dziedzińca, wejście dla osób poruszających się na wózkach.

Poziom minus 2 to piwnica, magazyn – dostępne tylko dla personelu; ale to także możliwość przejścia do garażu podziemnego zlokalizowanego pomiędzy budynkami Paderevianum. Możliwość ta dostępna jest jednak tylko w towarzystwie portiera lub osoby upoważnionej.

Na każde piętro możemy dostać się schodami lub windami. Na potrzeby tego opisu określenia lewej i prawej strony będą orientowane względem wind.

Plan przestrzeni każdego z pięter kształtuje się w taki sam sposób: po wyjściu z windy na wprost mamy drzwi na klatkę schodową, stamtąd możemy przejść do toalety dostosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (drzwi po lewej stronie klatki schodowej). Po prawej stronie po wyjściu z windy roztacza się otwarta przestrzeń – hol, w którym wzdłuż lewej ściany oraz we wnęce po prawej stronie znajdują się krzesła i stoliki dla studentów. Po lewej stronie po wyjściu z windy, za przeszklonymi drzwiami dwuskrzydłowymi otwieranymi manualnie rozpoczyna się korytarz, w którym znajdują się sale dydaktyczne. Przez środek korytarza wiedzie szeroki kontrastowy pas płytek. Również kontrastowo wyróżnione są drzwi, brązowe, jednoskrzydłowe. Na każdym piętrze, przy drzwiach na ścianie, mniej więcej na wysokości 160 cm dostępna jest tabliczka z numerem i informacją o pokoju w Braille’u. Numeracja pomieszczeń w każdym korytarzu zaczyna się od lewej strony i biegnie rosnąco w głąb korytarza i dalej po prawej stronie.

Na pierwszym piętrze w pokojach od 101 do 108 mieszczą się sale dydaktyczne Instytutu Filologii Angielskiej. Po lewej stronie mamy sale od 101 do 103, 104 i 105 to przeszklone drzwi na końcu korytarza, po prawej stronie od wejścia do korytarza: pierwsze drzwi to wejście do toalet damskiej i męskiej, następne sale: 108, 107 i 106.

Na drugim piętrze w pokojach od 201 do 208 mieszczą się sale dydaktyczne Instytutu Filologii Germańskiej. Po lewej stronie mamy sale od 201 do 203, 204 i 205 to przeszklone drzwi na końcu korytarza, po prawej stronie od wejścia do korytarza: pierwsze drzwi to wejście do toalet damskiej i męskiej, następne sale: 208, 207 i 206.

Na trzecim piętrze w pokojach: 301, 302, 303, 306 i 307 mieszczą się sale dydaktyczne Instytutu Filologii Romańskiej. Po lewej stronie mamy sale od 301 do 303, 304 i 305 – przeszklone drzwi na końcu korytarza to laboratorium tłumaczeniowe wspólne dla Instytutów Wydziału Filologicznego.

Po prawej stronie od wejścia do korytarza: pierwsze drzwi to wejście do toalet damskiej i męskiej, następne sale: 308, 307 i 306.

Na czwartym piętrze poszczególne Instytuty Filologii zajmują następujące pokoje:

401 (lewa strona) – Instytut Filologii Angielskiej

402 (lewa strona), 404 (prawe drzwi na końcu korytarza) – Instytut Filologii Germańskiej

403 (lewe drzwi na końcu korytarza)– Instytut Filologii Angielskiej/Germańskiej

406 (lewa strona) – Instytut Filologii Romańskiej

Po prawej stronie od wejścia do korytarza: pierwsze drzwi to wejście do toalet damskiej i męskiej.

Z centralnej części czwartego piętra – z holu istnieje możliwość przejścia do budynku Mickiewicza 9. Naprzeciw drzwi do korytarza z salami dydaktycznymi znajdują się przeszklone drzwi dwuskrzydłowe prowadzące do korytarza sąsiedniego budynku.

Na piątym piętrze zlokalizowany jest Instytut Filologii Romańskiej: pokoje 502 i 503 (po lewej stronie od wejścia na korytarz). Na końcu korytarza mieści się dostępna aula wspólna dla wszystkich instytutów Wydziału Filologicznego. Możemy wejść do niej na dwa sposoby:

  • po prawej stronie do auli prowadzą schody, 4 stopnie z poręczą, a tuż przy schodach znajduje się podnośnik,
  • po lewej stronie korytarzem podchodzimy do drzwi, tu również można wjechać wózkiem, w auli zbudowany jest podjazd prowadzący od tych drzwi na katedrę oraz miejsce dla wózków przed rzędami w amfiteatralnym układzie sali.

Biblioteka Wydziału Filologicznego

parter

Laboratorium tłumaczeniowe Wydziały Filologicznego

304 i 305 (III piętro)

Aula Wydziału Filologicznego

505 (IV piętro)

Instytut Filologii Angielskiej

101-108 (I piętro)

401, 403 (IV piętro)

Instytut Filologii Germańskiej

201-208 (II piętro)

402, 403, 404 (IV piętro)

Instytut Filologii Romańskiej

301, 302, 303, 306 i 307 (III piętro)

406 (IV piętro)

502 i 503 (V piętro)

W budynku znajduje się 6 toalet dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na każdej kondygnacji od 0 do 5 znajdują się one na klatce schodowej na wprost schodów; na ścianie po lewej stronie po wyjściu na klatkę z holu, od wind i od strony sal dydaktycznych.

Toalety damskie i męskie zlokalizowane są na każdym piętrze, ich układ również jest powtarzalny – to pierwsze drzwi po prawej stronie po wejściu do korytarza, w którym znajdują się sale dydaktyczne. Przechodząc przez te drzwi, wchodzimy do małego korytarza – po prawej stronie mamy drzwi do toalety męskiej z dwoma kabinami po lewej stronie i umywalkami po prawej; na wprost drzwi do toalety damskiej z trzema kabinami po lewej stronie i umywalkami po prawej.

  • AGH/UR (200 – 350 metrów) – linie autobusowe: 144, 164, 169, 173, 179, 194, 301, 304, 307, 310, 469, 503.
  • Muzeum Narodowe (ok. 350 metrów) – linie autobusowe: 102, 124, 144, 152, 164, 169, 173, 179, 194, 301, 304, 307, 310, 424, 469, 502, 503.
  • Teatr Bagatela (ok. 700 metrów) – linie autobusowe: 124, 152, 424, 502; linie tramwajowe: 2, 4, 8, 13, 14, 18, 20, 24, 64.

W otoczeniu budynku wyznaczone są miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami – jedno znajduje się na chodniku wzdłuż ulicy Krupniczej. Dwa dostępne są na terenie parkingu podziemnego zespołu budynków Paderevianum (wjazd od strony ulicy Krupniczej, pomiędzy Collegium Paderevianum II a Auditorium Maximum. Aby dotrzeć na miejsce przeznaczone dla osób niepełnosprawnych, po zjeździe na poziom parkingu minus 1, należy, zgodnie ze wskazanym kierunkiem ruchu skręcić najpierw w prawo, następnie dwa razy lekko w lewo. Miejsca parkingowe znajdują się przy ścianie prostopadłej do wjazdu, po prawej stronie. Usytuowane są na dwóch końcach ściany).

Z zewnętrznego miejsca parkingowego na chodniku najłatwiej dostać się do budynku Mickiewicza 9B, wchodząc na dziedziniec przestrzenią pomiędzy kolumnami budynku Mickiewicza 9A a wjazdem do podziemnego garażu. Z miejsc w garażu podziemnym najbliżej jest kierować się do budynku Mickiewicza 9A (z obydwu miejsc w łatwy sposób możemy dostać się do windy – kierujemy się w prawo, wzdłuż pasa dla samochodów, za ścianą oddzielającą miejsca parkingowe po prawej stronie mamy drzwi, po przejściu przez nie, również po prawej stronie, drzwi do windy i panel przywołujący windę), stamtąd z poziomu 0 możemy wyjść na dziedziniec.