Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Studia Doktoranckie

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Obszary Polonistyki IX: (De)konstruowanie feminizmu: narracje post-, pop-, fake i pseudofeministyczne w literaturze, kulturze i sztuce

 Link do wydarzenia na Facebooku: https://fb.me/e/1oozUmcDC

 

Instytut Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Sekcja Literaturoznawcza mają zaszczyt zaprosić młode badaczki i młodych badaczy na kolejną interdyscyplinarną ogólnopolską konferencję naukową z cyklu OBSZARY POLONISTYKI, która odbędzie się 5 marca 2024 (wtorek) w formie zdalnej na platformie MS Teams. Tematem tego spotkania chcemy uczynić perspektywy i strategie feministyczne w literaturze, kulturze i sztuce.

 

Inspiracją dla dziewiątej edycji konferencji stało się pytanie o istotę kobiecości, jaka jest rola kobiety i gdzie jest jej miejsce w ponowoczesnym świecie. Dlatego proponujemy refleksję nad procesem (de)konstruowania feministycznych narracji we współczesnej kulturze, śledzenie różnorodnych reprezentacji (nie)kobiecości, ich lokalności i indywidualności, obserwację związków kobiecości – z jednej strony – z jej stereotypowymi ujęciami (takimi jak np.: macierzyństwo, cierpienie, uległość, emocjonalność, cielesność), z drugiej zaś z przemocą, dominacją, mizoandryzmem i przekraczaniem genderowych podziałów.

Pragniemy przyjrzeć się dyskursom postfeministycznym (takimi jak np. popfeminizm lub pseudofeminizm) i rysującym się w nich pęknięciom, szczelinom otwierającym możliwość transgresji, obszarom kruchej granicy pomiędzy działaniami mającymi na celu osiągnięcie niezależności i możliwość samostanowienia, a umacnianiem patriarchalnego wzorca kulturowego i ośmieszaniem emancypacyjnych ideałów; jak również wielorakim sposobom produkowania (nie)kobiecości w literaturze, kulturze i sztuce.

Jako punkt odniesienia mogą posłużyć następujące zagadnienia:

– (de)presje kobiecości;

– (nie)widoczność i (nie)pewność kobiecego ciała;

– (nie)kobiece emancypacje;

– dorastanie do kobiecości i (nie)widoczność starzejących się kobiet;

– dyskurs płci w ujęciu porównawczym;

– konstrukty dziewczęcości;

– historyczne, polityczne, kulturowe i społeczne uwikłania kobiecości;

– marginesy i maski kobiecości;

– perspektywy postfeministyczne: strategie pop- i pseudofemistyczne w tekstach kultury;

– kobiece projekty tożsamościowe;

– kobiecości pograniczne, utopijne i wyobrażone

– kobiecości – teorie i praktyki, rewizje i kontynuacje;

– kobiecości wobec męskości;

– narodowe matryce kobiecości;

– queerowanie kobiecości.

 

Powyższe zagadnienia stanowią otwarty katalog sugestii – liczymy na podjęcie także innych tematów związanych z zarysowaną problematyką.

Na propozycje tematów planowanych wystąpień w języku polskim (przewidujemy piętnastominutowe referaty) wraz z abstraktem czekamy do 14 stycznia 2024 roku. Prosimy o nadsyłanie zgłoszeń w formularzu Google: https://forms.gle/t2CRFdU9ci5BNZsU9

Zastrzegamy sobie prawo wyboru tematów spośród nadesłanych pomysłów. Informacje dotyczące akceptacji tematu zostaną przekazane mailowo do końca stycznia 2024.

Szczegółowe informacje organizacyjne przekażemy wraz ze wstępnym programem konferencji do 20 lutego.

Opłata konferencyjna wynosi 200 zł. Planowana jest także publikacja pokonferencyjna w formie elektronicznej, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Redakcja zastrzega sobie prawo wyboru tekstów.

W razie pytań prosimy o kontakt na adres e-mail: obszary.polonistyki.feminizm@gmail.com

 

Komitet organizacyjny:

Mgr Mikołaj Głos

Mgr Kinga Matuszko

Komitet naukowy konferencji:

Prof. dr hab. Jolanta Pasterska

Dr hab. Arkadiusz Luboń, prof. UR

Dr hab. Kazimierz Maciąg, prof. UR

Dr Krystyna Gielarek-Gorczyca

 

 

Data opublikowania: 25.10.2023
Osoba publikująca: Paweł Maliszewski