Przejdź do głównej treści

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Misteria Eleuzyjskie: Niewypowiadalne

Misteria Eleuzyjskie stanowią tajemnicę dochowaną przez miliony uczestników tego jednego z najważniejszych elementów duchowości antycznej Grecji. Grupa wykładowców i studentów z Instytutu Filologii Klasycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, w towarzystwie muzyka jest w Atenach.
🎧Efektem projektu są nagrania z wydarzeń o charakterze artystycznym oraz przedstawienie performatywne wystawione dwukrotnie w SCKM w Krakowie i raz w teatrze Topos Allou w Atenach. Dostępne pod linkiem:
Projekt był finansowany ze środków Inicjatywy Doskonałości na Wydziale Filologicznym w ramach działania R2S (Research to Society) oraz studenckiego działania Talent Management.
 
Więcej o projekcie:
 
W obszarze naukowym projekt obejmował badania terenowe nad przebiegiem i istotą najważniejszego kultu misteryjnego starożytnej kultury śródziemnomorza - misteriów Eleuzyjskich - polegające na konfrontacji danych literackich i epigraficznych z miejscami archeologicznymi, w których wtajemniczenia się odbywały (wykopaliska w sanktuarium w Eleuzis, most nad rzeką Kefissos, pompeion na Kerameiku i wybrzeże zatoki ateńskiej w Faleronie).
W obszarze dydaktycznym projekt został zrealizowany na dwóch poziomach:
1) w wybranej grupie 6 studentów, którzy pod opieką opiekuna dokonywali analiz i interpretacji tekstów źródłowych prowadzących do rekonstrukcji działań rytualnych, ucząc się oryginalnych metod badawczych;
 
2) w grupie docelowej wszystkich studentów filologii klasycznej, religioznawstwa antycznego i filozofii starożytnej, którym po zakończeniu badań zostanie udostępniona dokumentacja filmowa z przebiegu badań warsztatowych jako trwały materiał dydaktyczny.
W obszarze popularyzatorskim oraz obejmującym współpracę z otoczeniem społecznym projekt zakładał i realizował współpracę z twórcą Mariuszem Koluchem, muzykiem, kompozytorem, performerem, który skomponował muzykę do podstawowego źródła w badaniach nad misteriami w Eleuzis - Homeryckiego hymnu do Demeter. Uczestnicy projektu będą brali udział w realizacji artystycznej tekstu starogreckiego w miejscu archeologicznym i rozpoznawali obszar sztuki jako miejsce badań nad kulturą antyczną. 
 
Polecamy również
Krajobraz, tożsamość i irlandzkie dziedzictwo kulturowe

Krajobraz, tożsamość i irlandzkie dziedzictwo kulturowe

Spotkanie z Martą Abramowicz

Spotkanie z Martą Abramowicz

Wykład Prof. Rebekki Hains, stypendystki Fulbrighta na Wydziale Filologicznym

Wykład Prof. Rebekki Hains, stypendystki Fulbrighta na Wydziale Filologicznym

Promocje doktorskie Wydziału Filologicznego

Promocje doktorskie Wydziału Filologicznego