Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

maj 2024

20240510
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Krajobraz, tożsamość i irlandzkie dziedzictwo kulturowe

Data: 10.05.2024
Czas rozpoczęcia: 09:00
Miejsce: Collegium Paderevianum, al. Mickiewicza 9b, s. 505
Organizator: Zakład Komparatystyki Literackiej i Kulturowej
Krajobraz, tożsamość i irlandzkie dziedzictwo kulturowe

Zakład Komparatystyki Literackiej i Kulturowej w Instytucie Filologii Angielskiej zaprasza na wykład dr Jenny Butler z University College Cork w Irlandii pt. „Invoking Ireland: Celticity, Landscape and Identity in Irish Literary Tradition”.

Wykład odbędzie się w piątek 10 maja o godz. 9 w s. 505 w Collegium Paderevianum B (al. Mickiewicza 9b), na otwarcie konferencji „Landscape and Identity in Contemporary British and Irish Literature” (szczegółowy program w dziale „Konferencje”).

Dr Butler wygłosi również wykład popularyzatorski (w tłumaczeniu na język polski) pt. “The Traditional Irish Ritual Year and Calendar Customs”, w Muzeum Etnograficznym w Krakowie (Dom Esterki), ul. Krakowska 46, w piątek 10 maja o godz. 17. Po wykładzie odbędzie się koncert muzyki irlandzkiej w wykonaniu zespołu Sheeban Celtic Band.

Dr Butler jest wykładowczynią w Instytucie Religioznawstwa w University College Cork oraz pracownikiem badawczym w Instytucie Studiów nad Środowiskiem (ERI) w UCC. Jest prezeską Irish Society for the Academic Study of Religions (ISASR) i założycielką Irish Network for the Study of Esotericism and Paganism (INSEP) − sieci badawczej należącej do European Society for the Study of Western Esotericism (ESSWE), oraz członkinią tematycznej grupy badawczej ESOLIT: Esotericism and Literature w ramach ESSWE. W trakcie swoich badań analizowała przejawy duchowości celtyckiej w obrębie współczesnych ruchów  pogańskich, oraz w perspektywie historycznej w okresie Irlandzkiego Odrodzenia Literackiego i narodzin państwa irlandzkiego.

Projekt jest współfinansowany przez Irish Studies Programme MSZ Irlandii oraz program „Uczelnia Badawcza – Inicjatywa Doskonałości” w Uniwersytecie Jagiellońskim we współpracy z Muzeum Etnograficznym w Krakowie.