Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Collegium Paderevianum - al. Adama Mickiewicza 9

Collegium Paderevianum - al. Adama Mickiewicza 9

Zespół budynków Paderevianum obejmuje kilka obiektów. Budynek przy ulicy Mickiewicza 9 usytuowany jest w głębi zabudowań, z tyłu za narożnym widocznym od ulicy Krupniczej i Alei Mickiewicza budynkiem Mickiewicza 9A oraz w jednej linii z położonym prostopadle do ulicy Krupniczej budynkiem Mickiewicza 9B.

Pomiędzy budynkami znajduje się dziedziniec wyłożony kostką brukową, z popiersiem Ignacego Paderewskiego w centralnym punkcie i trawnikami-klombami od strony budynku Mickiewicza 9A.

To przejście od strony ulicy Krupniczej – przestrzeń pomiędzy kolumnami budynku Mickiewicza 9A a wjazdem do garażu podziemnego od strony Auditorium Maximum.

Kiedy stajemy na chodniku na wprost wejścia do budynku Mickiewicza 9A, należy skierować się w prawo. Po przejściu prosto około 35 metrów, skręcamy w lewo i wchodzimy na dziedziniec pomiędzy budynkami Paderevianum, tutaj po przejściu około 25 metrów po prawej stronie znajdują się schody prowadzące do drzwi wejściowych do budynku Mickiewicza 9.

Dla osób poruszających się na wózkach: najszybszym sposobem wejścia do budynku jest skorzystanie z windy w budynku Mickiewicza 9B. Budynek ten zlokalizowany jest w jednym szeregu z budynkiem Mickiewicza 9. Mijamy więc schody prowadzące do budynku 9 i kierujemy się dalej prosto, po ok 20 metrach po prawej stronie mijamy schody prowadzące do wejścia do budynku Mickiewicza 9B i tuż za nimi docieramy do przeszklonego wejścia z poziomu terenu. Prowadzi ono bezpośrednio do windy, którą należy wyjechać na poziom 0 i stamtąd w prawo kierować się w stronę przejścia do budynku Mickiewicza 9.

Do budynku Mickiewicza 9 można dotrzeć także przez budynek Mickiewicza 9A:

  1. z poziomu 0 przez dziedziniec – po wejściu głównymi drzwiami budynku Mickiewicza 9A kierujemy się prosto przez hol, przechodzimy wzdłuż kontrastowego pasa płytek pomiędzy niewielkimi kamiennymi klombami, na ścianie naprzeciw wejścia głównego znajdują się drzwi na dziedziniec. Na zewnątrz od drzwi pomiędzy trawnikami biegnie alejka, u wylotu której spotykamy popiersie Ignacego Paderewskiego na cokole. Omijając je nieco z prawej lub lewej strony – stajemy na środku dziedzińca. Stąd, kierując się lekko w prawo, docieramy do wejścia do budynku Mickiewicza 9.
  2. z czwartego piętra – po wyjściu z windy, kierujemy się do korytarza po prawej stronie. Jest to część budynku zajmowana przez Dział ds. Osób Niepełnosprawnych. Po przejściu około 15 m, docieramy do wnęki po lewej stronie korytarza. Po wejściu do niej, po prawej stronie znajdują się przeszklone ręcznie otwierane drzwi prowadzące na klatkę ewakuacyjną. Za drzwiami powinniśmy skierować się w lewo, docieramy tu do schodów. Spotykamy 5 stopni z poręczami po obu stronach, po pokonaniu ich, po lewej stronie znajdują się kolejne ręcznie otwierane drzwi, prowadzące bezpośrednio do korytarza piątego piętra budynku Mickiewicza 9.
    Dla osób poruszających się na wózkach: na końcu korytarza Działu ds. Osób Niepełnosprawnych, za ostatnimi drzwiami po lewej stronie, w pomieszczeniu 420 znajduje się platforma, która umożliwia wjazd na poziom wejścia do budynku Mickiewicza 9A. Aby skorzystać z platformy należy zgłosić się do sekretariatu DON, pokój 410. Pracownik DON uruchomi platformę.

Wejście główne

To dwoje dwuskrzydłowych automatycznie otwieranych drzwi rozsuwanych. Stajemy przed nimi na długiej wycieraczce po pokonaniu siedmiu stopni. Schody są szerokie z poręczami po bokach i w środku. Możemy wybrać drzwi zlokalizowane bardziej po lewej lub po prawej stronie. Przechodząc przez nie, wchodzimy do niewielkiego „wiatrołapu” i już dwa kroki przed nami otwierają się kolejne automatyczne drzwi rozsuwane. Wchodzimy do holu.

Tuż za drzwiami przy ścianie po prawej stronie ustawione są 4 pojemniki na śmieci segregowane, zaraz obok nich dostępny jest dotykowy plan piętra z opisami w Braille’u.

Tuż za drzwiami po lewej stronie rozpościera się otwarta przestrzeń, lobby – na środku usytuowany jest stół otoczony krzesłami, pod ścianami stoją fotele. To przestrzeń dla studentów, w której mogą usiąść w oczekiwaniu na zajęcia. Po lewej stronie przy wejściu do wnęki znajduje się automat z ciepłymi napojami.

Kiedy od drzwi kierujemy się na wprost, po pokonaniu około 8 metrów docieramy do portierni – jest to pomieszczenie za przeszkloną szybą. Lekko na prawo przy portierni postawiony jest stolik.

Aby dotrzeć do biblioteki i czytelni, od portierni kierujemy się w prawo. Wchodzimy wówczas w krótki korytarz. Wejście do biblioteki jest na wprost na końcu tego korytarza. Idąc w tym kierunku, mijamy na ścianie po lewej stronie:

  • tuż za portiernią: pierwsze drzwi – toaleta damska,
  • drugie drzwi – toaleta męska,
  • następnie również na ścianie po lewej stronie, spotykamy wnękę szerokości drzwi, to wejście do szatni samoobsługowej, która nie jest obowiązkowa,
  • docieramy do końca korytarza, gdzie mamy podwójne drzwi przeszklone otwierane ręcznie za pomocą długiego pionowego pałąka – to wejście do biblioteki z czytelnią.

Po pokonaniu około 7 metrów prosto docieramy do kontuaru biblioteki.

Po wyjściu z biblioteki, na przeciwległej ścianie w tym korytarzu mijamy po kolei:

  • regał z książkami do rozdania,
  • 4 pojemniki na śmieci segregowane,
  • szerokie przeszklone drzwi wyjściowe na klatkę schodową.

Windy

Kiedy od portierni odbijemy lekko w lewo wchodzimy we wnękę, w której zlokalizowane są dwie windy. Idąc od drzwi głównych, w to samo miejsce docieramy po przejściu około 10 metrów (również kierując się prosto i lekko w lewo).

Windy we wnęce usytuowane są na ścianie po lewej stronie. Są dwie windy, przed wejściem do każdej z nich znajdują się wypukłe znaczniki na podłodze. Przycisk przywołujący windy znajduje się pomiędzy nimi, jeden wspólny dla obu. Orientując na podstawie wejścia do windy, panel z przyciskami znajduje się:

  • w przypadku lewej windy po prawej stronie,
  • w przypadku prawej windy po lewej.

Przyciski są również w Braille’u. Windy wyposażone są w komunikaty głosowe.

Naprzeciwko wind, w prawym rogu wnęki znajdują się drzwi do toalety dostosowanej dla osób z niepełnosprawnościami.

Po wyjściu z windy, pod ścianą z oknem po lewej stronie zlokalizowany jest dotykowy plan piętra.

Kiedy po wyjściu z windy kierujemy się w prawo, po kilku krokach wychodzimy z wnęki i docieramy do korytarza.

Na tym piętrze toalety zlokalizowane są w tym korytarzu. Kiedy skręcamy w lewo, pierwsze drzwi po lewej stronie to toaleta damska, następnie toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, kilka kroków dalej dochodzimy do wnęki po lewej stronie. Po lewej stronie wnęki pod ścianą mamy 4 pojemniki na śmieci segregowane i drzwi do pomieszczenia pracowniczego. Drzwi na ścianie na wprost wejścia do wnęki to toaleta męska.

Zaraz po wyjściu z wnęki z toaletą, na ścianie po lewej stronie znajduje się wejście do sali 101. Jest to sala wykładowa, prowadzi do niej dwoje drzwi. Idąc dalej, na końcu korytarza docieramy do zamkniętych drzwi do pomieszczenia technicznego. Wracając w stronę wind, po drugiej stronie korytarza mijamy kolejno:

  • drzwi do sal wykładowych: 102 (dwoje drzwi) i 103,
  • szerokie przeszklone wyjście na klatkę schodową,
  • drzwi do sal wykładowych: 104 A i 104 B.

Na drugim końcu korytarza spotykamy zamknięte drzwi do pomieszczenia gospodarczego i obok, lekko na prawo drzwi do pomieszczenia 105 – Pracowni Interdyscyplinarnych Badań Eurazjatyckich.

Po wyjściu z windy, pod ścianą z oknem po lewej stronie zlokalizowany jest dotykowy plan piętra.

Na tym piętrze toalety zlokalizowane są na ścianie naprzeciwko wind. Toaleta męska po lewej stronie. Toaleta damska po prawej stronie. Aby dotrzeć do toalety dostosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, po wyjściu z wnęki skręcamy w lewo, mijamy szereg pojemników na śmieci segregowane, tuż za nimi pierwsze drzwi po lewej stronie to wejście do toalety.

Następnie, w tym korytarzu kolejne drzwi za toaletą dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami po lewej stronie, to wejścia do sal:

  • 201, 202, 203 – Zakład Iranistyki,
  • 204 – Katedra Turkologii,
  • na końcu korytarza – zamknięte drzwi do pomieszczenia gospodarczego.

Druga strona korytarza to dalsze numery sal:

  • od końca korytarza: 205, 206, 207 – Zakład Języków i Kultur Indii i Azji Południowej,
  • 208 – Katedra Turkologii,
  • szerokie przeszklone wyjście na klatkę schodową,
  • 209 – Katedra Turkologii,
  • 210 – sala wykładowa.

Na przeciwległym końcu korytarza dwa zamknięte wejścia, to drzwi do pomieszczeń: gospodarczego i socjalnego.

Po wyjściu z windy, pod ścianą z oknem po lewej stronie zlokalizowany jest dotykowy plan piętra.

Toalety zlokalizowane są na ścianie naprzeciwko wind. Toaleta męska po lewej stronie. Toaleta damska po prawej stronie. Aby dotrzeć do toalety dostosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, po wyjściu z wnęki skręcamy w lewo, mijamy szereg pojemników na śmieci segregowane, tuż za nimi pierwsze drzwi po lewej stronie to wejście do toalety.

W tym korytarzu kolejne drzwi za toaletą dostosowaną dla osób niepełnosprawnych po lewej stronie, to wejścia do sal:

  • 301, 302 – Katedra Arabistyki,
  • 303 – punkt ksero,
  • na końcu korytarza – pomieszczenie 304 – to sekretariat ds. studenckich. Sekretariat ds. studenckich otwarty jest od 11:00 do 14:00 od poniedziałku do czwartku. Piątek to dzień wewnętrzny. Po prawej stronie drzwi na wysokości ok 140 cm znajduje się skrzynka na pocztę kierowaną do sekretariatu.
  • Z sekretariatu możliwe jest wejście do pokoju 305 – to gabinet dyrekcji.

Druga strona korytarza to dalsze numery sal:

  • od końca korytarza: 306 – sekretariat ds. kadrowych i finansowych,
  • 307, 308 – Katedra Arabistyki,
  • szerokie przeszklone wyjście na klatkę schodową,
  • 309 – Katedra Arabistyki,
  • 310 – sala wykładowa.

Na drugim końcu korytarza znajdują się zamknięte drzwi do pomieszczenia gospodarczego i obok, lekko na prawo drzwi do sali 311 – ciąg dalszy pomieszczeń Katedry Arabistyki.

Po wyjściu z windy, pod ścianą z oknem po lewej stronie zlokalizowany jest dotykowy plan piętra.

Toalety, analogicznie, jak na niższych piętrach zlokalizowane są na ścianie naprzeciwko wind. Toaleta męska po lewej stronie. Toaleta damska po prawej stronie. Aby dotrzeć do toalety dostosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, po wyjściu z wnęki skręcamy w lewo, mijamy szereg pojemników na śmieci segregowane, tuż za nimi pierwsze drzwi po lewej stronie to wejście do toalety.

Następnie, w tym korytarzu kolejne drzwi za toaletą dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami po lewej stronie, to wejścia do sal:

  • 401, 402, 403, 404, 405 – Zakład Japonistyki i Sinologii,
  • następnie: koniec korytarza – ściana.

Druga strona korytarza to dalsze numery sal:

  • 406, 407, 408, 409, 410 – Zakład Japonistyki i Sinologii,
  • szerokie przeszklone wyjście na klatkę schodową,
  • 411 – Zakład Japonistyki i Sinologii
  • 412 – sala wykładowa.

Na drugim końcu korytarza znajdują się zamknięte drzwi do pomieszczenia gospodarczego i obok, lekko na prawo drzwi do sali 413 – pomieszczenia kół naukowych.

Po wyjściu z windy, pod ścianą z oknem po lewej stronie zlokalizowany jest dotykowy plan piętra.

Kiedy po wyjściu z windy kierujemy się w prawo, po pokonaniu kilku kroków wychodzimy z wnęki i docieramy do korytarza.

Na tym piętrze toalety zlokalizowane są w tym korytarzu. Kiedy skręcamy w lewo, pierwsze drzwi po lewej stronie to toaleta damska, następnie mijamy szereg pojemników na śmieci segregowane, kolejne drzwi to toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, kilka kroków dalej dochodzimy do wnęki po lewej stronie. Po lewej stronie wnęki pod ścianą mamy 4 pojemniki na śmieci segregowane i drzwi do pomieszczenia pracowniczego. Drzwi na ścianie na wprost wejścia do wnęki to toaleta męska.

Po wyjściu z wnęki z toaletą, na ścianie po lewej stronie znajdują się wejścia do sal:

  • 501 A i 501 B – sale wykładowe,
  • następnie: koniec korytarza – wyjście ewakuacyjne, przejście do budynku Mickiewicza 9A.

Druga strona korytarza to dalsze numery sal:

  • 502, 503 – sale wykładowe,
  • wnęka – kiedy wchodzimy do niej z korytarza, po lewej stronie mamy rząd składanych krzeseł przytwierdzonych do ściany, w kącie po lewej stronie fotel, po prawej dwa fotele,
  • szerokie przeszklone wyjście na klatkę schodową,
  • 504, 505 – sale wykładowe,
  • drugi koniec korytarza – wyjście ewakuacyjne, przejście do budynku Mickiewicza 9B,
  • ostatnie drzwi w tym korytarzu po prawej stronie – pomieszczenie 506 – Pracownia Studiów Kurdyjskich.

W otoczeniu budynku wyznaczone są miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami – jedno znajduje się na chodniku wzdłuż ulicy Krupniczej. Dwa dostępne są na terenie parkingu podziemnego zespołu budynków Paderevianum (wjazd od strony ulicy Krupniczej, pomiędzy Collegium Paderevianum II a Auditorium Maximum. Aby dotrzeć na miejsce przeznaczone dla osób niepełnosprawnych, po zjeździe na poziom parkingu minus 1, należy, zgodnie ze wskazanym kierunkiem ruchu skręcić najpierw w prawo, następnie dwa razy lekko w lewo. Miejsca parkingowe znajdują się przy ścianie prostopadłej do wjazdu, po prawej stronie. Usytuowane są na dwóch końcach ściany).

Z zewnętrznego miejsca parkingowego na chodniku najłatwiej dostać się do budynku Mickiewicza 9, wchodząc na dziedziniec przestrzenią pomiędzy kolumnami budynku Mickiewicza 9A a wjazdem do podziemnego garażu.

Z miejsc w garażu podziemnym najbliżej jest kierować się do budynku Mickiewicza 9A (z obydwu miejsc w łatwy sposób możemy dostać się do windy – kierujemy się w prawo, wzdłuż pasa dla samochodów, za ścianą oddzielającą miejsca parkingowe po prawej stronie mamy drzwi, po przejściu przez nie, również po prawej stronie, drzwi do windy i panel przywołujący windę), stamtąd z poziomu 0 możemy wyjść na dziedziniec.

  • AGH/UR (200 – 350 metrów) – linie autobusowe: 144, 164, 169, 173, 179, 194, 301, 304, 307, 310, 469, 503.
  • Muzeum Narodowe (ok. 350 metrów) – linie autobusowe: 102, 124, 144, 152, 164, 169, 173, 179, 194, 301, 304, 307, 310, 424, 469, 502, 503.
  • Teatr Bagatela (ok. 700 metrów) – linie autobusowe: 124, 152, 424, 502; linie tramwajowe: 2, 4, 8, 13, 14, 18, 20, 24, 64.

  1. Przed wejściem do każdego pomieszczenia należy spodziewać się na płytkach wypukłych znaczników.
  2. Pomieszczenia, w których odbywają się zajęcia dla studentów mają przy drzwiach tabliczki również z opisem w Braille’u (na dole tabliczki). Nie ma reguły, tabliczki pojawiają się zarówno po lewej, jak i po prawej stronie drzwi na wysokości około 150 cm.
  3. Przy toaletach nie ma tabliczek, jest natomiast lekko wypukły napis na drzwiach na wysokości około 140 cm.
  4. W wielu miejscach na korytarzach pod ścianami, a właściwie przytwierdzone do ścian, dostępne są złożone siedziska, które można rozłożyć, aby z nich skorzystać.
  5. Budynek Collegium Paderevianum Mickiewicza 9 jest miejscem przyjaznym dla psów asystujących.
  6. Na terenie budynku istnieje możliwość komunikacji w polskim języku migowym po wcześniejszym zgłoszeniu takiej potrzeby.

Poziom 0

  • Portiernia
  • Biblioteka z czytelnią
  • Lobby

Piętro 1

  • Sale wykładowe: 101, 102, 103, 104 A, 104 B
  • Pracownia Interdyscyplinarnych Badań Eurazjatyckich: 105.

Piętro 2

  • Zakład Iranistyki: 201, 202, 203
  • Katedra Turkologii: 204, 208, 209
  • Zakład Języków i Kultur Indii i Azji Południowej: 205, 206, 207
  • Sala wykładowa: 210

Piętro 3

  • Sekretariat ds. studenckich: 304
  • Sekretariat ds. kadrowych i finansowych: 306
  • Katedra Arabistyki: 301, 302, 307, 309, 311
  • Sala wykładowa: 310

Piętro 4

  • Zakład Japonistyki i Sinologii: 401, 402, 403, 404, 405, 406, 407, 408, 409, 410, 411
  • Sala wykładowa: 412
  • Koła naukowe: 413

Piętro 5

  • Sale wykładowe: 501 A, 501 B, 502, 503, 504, 505
  • Pracownia Studiów Kurdyjskich: 506

Toalety

Toalety znajdują się na każdym piętrze. Analogiczny układ powtarza się na piętrach:

  • Pierwszym i piątym – po wyjściu z windy, kierujemy się w prawo, następnie skręcamy w lewo, pierwsze drzwi po lewej stronie to toaleta damska, następnie toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, kilka kroków dalej dochodzimy do wnęki po lewej stronie. Po lewej stronie wnęki pod ścianą mamy 4 pojemniki na śmieci segregowane i drzwi do pomieszczenia pracowniczego. Drzwi na ścianie na wprost wejścia do wnęki to toaleta męska.
  • Drugim, trzecim i czwartym: toalety zlokalizowane są na ścianie naprzeciwko wind. Toaleta męska po lewej stronie. Toaleta damska po prawej stronie. Aby dotrzeć do toalety dostosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, po wyjściu z wnęki skręcamy w lewo, mijamy szereg pojemników na śmieci segregowane, tuż za nimi pierwsze drzwi po lewej stronie to wejście do toalety.
Inaczej jest na parterze: toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami zlokalizowana jest we wnęce naprzeciwko wind, po lewej stronie. Toalety damska i męska – kolejno na prawo od portierni, po lewej stronie korytarza.