Indologiczna wiosna w Krakowie

Zakład Indianistyki Instytutu Orientalistyki na przełomie maja i czerwca gościł kilkoro wybitnych indologów z kilku krajów europejskich. Ich wizyty są efektem wieloletniej współpracy Zakładu z licznymi ośrodkami naukowymi na świecie (informacje dotyczące współpracy międzynarodowej i prowadzonych w Zakładzie Indianistyki badań znaleźć można na stronach Zakładu.

W dniach 27-31 maja w Zakładzie Indianistyki gościł jeden z najwybitniejszych na świecie znawców religijnych tradycji Indii, zwłaszcza śiwaizmu, prof. Alexis Sanderson (Spalding Professor of Eastern Religions and Ethics, University of Oxford, Fellow of All Souls College oraz Petra Kappert Visiting Fellow, Centre for the Study of Manuscript Cultures, University of Hamburg). Profesor Sanderson przedstawił dwa stanowiące całość wykłady: A Long and Troubled History: Śaivism and Brahmanism from the Second to Twelfth Centuries. Część pierwsza zaprezentowana została w poniedziałek 28 maja, zaś druga w środę 30 maja. W wykładach prof. Sanderson przedstawił swoją oryginalną, przyjętą już w środowisku indologicznym jako najlepiej opisującą rozwój tradycji tantrycznych koncepcję ich powstania i klasyfikacji. Wizyta profesora Alexisa Sandersona, oprócz dwóch znakomitych wykładów, dała okazję do konsultacji i dyskusji w gronie pracowników Zakładu.

Z początkiem czerwca odbył się cykl wykładów trojga kolejnych gości Zakładu, będących także członkami rady naukowej wydawanego od 1994 roku czasopisma Cracow Indological Studies, Marion Rastelli, Johannesa Bronkhorsta i Klausa Karttunena.

Prof. Marion Rastelli, wicedyrektor Institut für Kultur- und Geistesgeschichte Asiens  Austriackiej Akademii Nauk w Wiedniu, specjalistka z dziedziny badań nad wczesnymi tradycjami wisznuickimi, w poniedziałek 4 czerwca przedstawiła wykład  Viṣṇu, Vāsudeva and Nārāyaṇa in the Pāñcarātrasaṃhitās dotyczący koncepcji najwyższego boga w literaturze wisznuickiej tradycji pańćaratry. (http://www2.filg.uj.edu.pl/ifo/ind/pdffile/wydarzenia/zaklad_indianistyki_zaprasza_rastelli.pdf)

Tego samego dnia odbył się także wykład prof. Klausa Karttunena z Uniwersytetu w Helsinkach, zatytułowany Introduction to the History of Indology. Profesor Karttunen, zajmujący się między innymi historią indologii oraz kontaktami Europy i Indii w starożytności (autor książek: India and the Hellenistic World, India in Early Greek Literature oraz przygotowywanych do druku: India and the Roman West, Yonas and Yavanas in Indian Literature)przedstawił także w środę 6 czerwca drugi wykład zatytułowany Scholars, Engineers and Wicked Barbarians - Yavanas in Classical Indian Literature.

Trzeci z gości Zakładu Indianistyki, prof. Johannes Bronkhorst z Uniwersytetu w Lozannie, to wybitny specjalista w dziedzinie filozoficznej literatury Indii oraz wczesnej historii buddyzmu, autor wydanej niedawno książki Greater Magadha: Studies in the Culture of Early India, która stanowi wydarzenie przełomowe, jeśli chodzi o kwestie umieszczenia początków buddyzmu w kontekście historycznym. Prof. Bronkhorst przedstawił we wtorek 5 czerwca wykład zatytułowany On the early history of Mīmāṃsā as language philosophy odnoszący się do jednej z najważniejszych szkół filozoficznych Indii, zajmującej się badaniami nad językiem, zwłaszcza językiem tekstów Wed. (http://www2.filg.uj.edu.pl/ifo/ind/pdffile/wydarzenia/zaklad_indianistyki_zaprasza_bronkhorst.pdf)

Cykl wspomnianych powyżej wykładów wpisuje się w długą tradycję naukowych spotkań, organizowanych corocznie w Zakładzie Indianistyki.

Zapraszamy do odwiedzenia strony Zakładu Indianistyki: http://www2.filg.uj.edu.pl/ifo/ind/

Data opublikowania: 11.06.2012
Osoba publikująca: Łukasz Bieńkowski