Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zmarła Profesor Maria Bobrownicka

 

prof. dr hab.

Maria Bobrownicka

emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego

członek czynny Polskiej Akademii Umiejętności

odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i medalem Komisji Edukacji Narodowej

zmarła przeżywszy lat 92

o czym ze smutkiem zawiadamiają

pracownicy

Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego

 

Nabożeństwo żałobne odbędzie się w środę, 6 czerwca, o godzinie 11.00 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie

Profesor Maria Bobrownicka urodziła się 8 czerwca 1920 roku w Krakowie. Tutaj uczęszczała do czteroletniej szkoły powszechnej i ośmioletniego gimnazjum ogólnokształcącego o profilu humanistycznym, a po zdaniu egzaminu dojrzałości w roku 1938 rozpoczęła studia na ówczesnym Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, za główny kierunek obierając filologię polską.

W czasie wojny, w latach 1942-45, kontynuowała naukę na Tajnym Uniwersytecie Jagiellońskim, utrzymywała się zaś z udzielania lekcji języków obcych, przede wszystkim języka francuskiego. Studia ukończyła w roku 1946, uzyskując stopień magistra filozofii w zakresie filologii polskiej na podstawie pracy magisterskiej Toman Paddura, zapomniany poeta romantyczny.

W latach 1945-1948 uzupełniała studia w zakresie filologii słowiańskiej pod kierunkiem prof. Tadeusza Stanisława Grabowskiego, pracując jako młodszy asystent w Zakładzie Młodszych Literatur Słowiańskich UJ. Z jednostką tą, uwzględniając jej rozwój w ramach struktury uniwersyteckiej oraz towarzyszące temu przekształcenia w obrębie nazwy, prof. Maria Bobrownicka była związana aż do momentu przejścia na emeryturę.

W latach 1945-48 wykładała także literaturę ukraińską i białoruską w Katedrze Rusycystyki UJ. W czerwcu 1949 roku uzyskała stopień doktorski na podstawie pracy Recepcja Juliusa Zeyera wśród Młodej Polski, pisanej pod opieką prof. Stanisława Pigonia. Od tej pory szeroko zakrojone badania slawistyczne o profilu komparatystycznym stały się domeną naukową prof. Marii Bobrownickiej.

W latach 1949-1955 pracowała na stanowisku starszego asystenta w Katedrze Młodszych Literatur Słowiańskich, w latach 1955-1960 była adiunktem w tej katedrze (przekształconej już wówczas w Katedrę Filologii Słowiańskiej). Po uzyskaniu stopnia kandydata nauk w grudniu 1958 roku i habilitowaniu się w roku 1960 na podstawie pracy Studia nad twórczością Juliusa Zeyera oraz kolokwium habilitacyjnego, został jej nadany tytuł naukowy docenta. W roku 1961 otrzymała stanowisko docenta etatowego w Katedrze Filologii Słowiańskiej, a od roku 1960 kierowała Zakładem Nowszych Literatur Słowiańskich przy Katedrze Filologii Słowiańskiej. Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymała w roku 1972 (Rada Wydziału Filologicznego UJ wystąpiła z wnioskiem o nadanie tytułu profesorskiego już w roku 1968, jednakże, mimo pozytywnych recenzji, ówczesne Ministerstwo Oświaty i Szkolnictwa Wyższego zwróciło dokumentację z niesprecyzowaną informacją, iż wniosek jest nieaktualny), a w 1990 tytuł profesora zwyczajnego.

Profesor Maria Bobrownicka była osobą bezpartyjną.

Profesor Maria Bobrownicka jest autorką kilkuset prac naukowych: monografii, wydawnictw zbiorowych, artykułów publikowanych w czasopismach i tomach zbiorowych, recenzji, haseł encyklopedycznych. Jej aktywność naukowa obejmowała również datujące się od lat sześćdziesiątych członkostwo w Komisji Historycznoliterackiej i Słowianoznawczej PAN w Krakowie, Komisji Środkowoeuropejskiej PAU, Komitecie Słowianoznawstwa PAN w Warszawie oraz w Międzynarodowym Towarzystwie Literatury Porównawczej (Association Internationale de Littérature Comparée). Była wysoko cenionym dydaktykiem, promotorem licznych prac magisterskich, promotorem i recenzentem wielu prac doktorskich. Również po przejściu na emeryturę prowadziła badania naukowe, publikowała, wygłaszała referaty i odczyty, inicjowała i organizowała konferencje naukowe (m.in. sympozjum slawistyczne w Castel Gandolfo w 1996 roku), pozostając aktywną zawodowo w istocie aż do chwili śmierci.

Bibliografia prac Profesor Marii Bobrownickiej

Data opublikowania: 04.06.2012
Osoba publikująca: Łukasz Bieńkowski