Wybrano prodziekanów Wydziału Filologicznego na nową kadencję

Językoznawca dr hab. Dorota Szumska z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ oraz literaturoznawca dr hab. Władysław Witalisz z Instytutu Filologii Angielskiej będą sprawować funkcję prodziekanów Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w kadencji 2012-2016. Wybór ten uzupełnia skład kolegium dziekańskiego, który na czele z Dziekan dr hab. Elżbietą Górską, prof. UJ obejmie obowiązki 1 września 2012 roku.

Dorota Szumska od 2001 roku jest kierownikiem Zakładu Językoznawstwa Rosyjskiego w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ. Specjalizuje się w zagadnieniach metodologii badań semantycznych, teorii tekstu oraz pragmatyce. Jest autorką ponad 50 publikacji naukowych.

Dorota Szumska należy do grona pierwszych w Polsce stypendystów fundacji im. George'a Soroša (obecnie fundacja Stefana Batorego), dzięki której mogła odbyć staż doktorancki na Uniwersytecie  Oksfordzkim (Wielka Brytania) w roku akademickim 1987/1988. W latach 1994–2000 była stałym współpracownikiem redakcji najstarszego włoskiego naukowego rocznika slawistycznego „Ricerche Slavistiche". Jest członkiem Komisji Teorii Języka Komitetu Językoznawstwa PAN w Warszawie i Komisji Językoznawstwa oddziału PAN w Krakowie.

Za działalność naukową otrzymywała parokrotnie nagrody JM Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. W roku 2011 znalazła się w gronie laureatów I edycji konkursu ogłoszonego w ramach Narodowego Programu

Rozwoju Humanistyki. Za całokształt swojej działalności dydaktycznej odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej.  Otrzymała również indywidualną nagrodę JM Rektora za szczególne osiągnięcia w pracy organizacyjnej na rzecz Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jest członkiem Stałej Rektorskiej Komisji ds. Rozwoju Dydaktyki i Jakości Kształcenia UJ, Stałej Rektorskiej Komisji Statutowo-Prawnej oraz przewodniczącą Wydziałowego Zespołu Doskonalenia Jakości Kształcenia.

Władysław Witalisz jest anglistą, mediewistą.

Na Uniwersytecie Jagiellońskim pracuje od 1986 roku.  Studiował w USA, Wielkiej Brytanii i Niemczech. W kręgu jego zainteresowań badawczych znajdują się  teatr średniowieczny i renesansowy, mistyka średniowieczna oraz dyskurs parenetyczny w romansie średniowiecznym. Jest autorem ponad 50 publikacji naukowych.

Władysław Witalisz jest koordynatorem programu Erasmus w Instytucie Filologii Angielskiej UJ. Właściwie od początku jej istnienia, związany z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Krośnie. Pełnił tam funkcję dyrektora Instytutu Humanistycznego, a w latach 2004 - 2012 prorektora do spraw rozwoju i współpracy międzynarodowej.

Jest członkiem Polish Associaion for the Study of English oraz  International Boethian Society.

Data opublikowania: 26.05.2012
Osoba publikująca: Bartosz Gołąbek