Kody Miasta - Kraków Miasto Literatury UNESCO

23 kwietnia 2014 r., w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich, na krakowskich Plantach pojawiło się 50 literackich ławek. Na każdej z nich zamontowano tabliczkę z nazwiskiem literackiego patrona: pisarza lub poety związanego z Krakowem.

Celem projektu Kody Miasta jest zaakcentowanie w przestrzeni publicznej prestiżowego tytułu Miasta Literatury UNESCO, którym Kraków, jako pierwsze miasto słowiańskie, został uhonorowany 21 października 2013 roku. To urzeczywistnienie idei o wchodzeniu literatury w tkankę miasta. Inspiracją dla niego było podobne przedsięwzięcie zrealizowane w Reykjaviku, jednym z partnerskich Miast Kreatywnych w dziedzinie Literatury.

W projekcie wzięli także udział studenci  Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego (Filologii angielskiej oraz Katedry UNESCO do Badań nad Przekładem i Komunikacją Międzykulturową), którzy pod czujnym okiem swoich opiekunów naukowych mistrzowsko przetłumaczyli na język angielski fragmenty ponad 40 bardzo wymagających tekstów literackich.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Data opublikowania: 29.04.2014
Osoba publikująca: Łukasz Bieńkowski