Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Inauguracja studiów podyplomowych dla funkcjonariuszy Straży Granicznej na Uniwersytecie Jagiellońskim

         5 listopada 2011 w Auli Collegium Novum odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego studiów podyplomowych Tożsamość społeczno-kulturowa narodów Bliskiego i Środkowego Wschodu. Uroczystość zaznaczyła ważny moment  zarówno dla Straży Granicznej, jak i Instytutu Orientalistyki UJ (Wydział Filologiczny). W Instytucie Orientalistyki, który ma już ponad 90-letnią historię działalności dydaktycznej i naukowej w Uniwersytecie Jagiellońskim, zaistniały studia podyplomowe, będące odpowiedzią na aktualne oraz prognozowane potrzeby funkcjonariuszy Straży Granicznej.

         Wiedza naukowców Instytutu Orientalistyki na temat krajów Bliskiego i Środkowego Wschodu, zdobywana nie tylko poprzez studiowanie materiałów źródłowych, ale także w czasie badań terenowych, w odległych zakątkach świata, teraz pomoże funkcjonariuszom w skuteczniejszym wykonywaniu obowiązków służbowych, a także posłuży integracji społecznej grup przedstawicieli Orientu, coraz częściej i w coraz większym stopniu obecnych w Polsce.

         W programie studiów znalazła się zarówno nauka wybranego języka orientalnego, jak też zagadnienia dotyczące  tożsamości społeczno-kulturowej narodów Bliskiego i Środkowego Wschodu.

         W inauguracji udział wzięli, oprócz wykładowców i dyrekcji Instytutu Orientalistyki oraz 30 studentów-pograniczników, zastępca komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej (KOSG) w Nowym Sączu, płk SG Piotr Bona i Naczelnik Wydziału do spraw Cudzoziemców, mjr Renata Obrzut. Kolegium Dziekańskie Wydziału Filologicznego reprezentowała prof. Elżbieta Górska, prodziekan ds. dydaktyki, która wygłosiła wykład inauguracyjny, jak również wręczyła indeksy studentom w zielonych mundurach.

 

Projekt "Podnoszenie kwalifikacji funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej w zakresie kompetencji międzykulturowych" współfinansowano ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich.

Data opublikowania: 08.11.2011
Osoba publikująca: Łukasz Bieńkowski