Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

październik 2023

20231004
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Dr hab. Grażyna Zając, prof. UJ nagrodzona na północnym Cyprze

Data: 04.10.2023
Dr hab. Grażyna Zając, prof. UJ nagrodzona na północnym Cyprze

W dniach 3-4 października 2023 roku dr hab. Grażyna Zając, na specjalne zaproszenie organizatorów, wzięła udział w sympozjum “1. Uluslararası Davetli Kıbrıs Türk Siyasal Liderliğinin Oluşumu ve Toplumsal Etkileri Sempozyumu”.

Sympozjum, w którym brali udział tylko zaproszeni przez organizatorów prelegenci, odbyło się w siedzibie Uluslararası Final Üniversitesi / Final International University w Kyrenii.

Referaty otwierające sympozjum wygłosili: prof. dr Fabio Grassi z Uniwersytetu Rzymskiego „La Sapienza” i dr hab. Grażyna Zając (prof. UJ) z Wydziału Filologicznego UJ (Instytut Orientalistyki, katedra Turkologii). Następnie prezydent północnego Cypru, Ersin Tatar, wręczył obojgu badaczom pamiątkowe plakietki w podziękowaniu za wkład w badania nad historią i literaturą Cypru. Potem rozpoczęły się dwudniowe obrady, w których wzięło udział dwudziestu prelegentów.

Dr hab. Grażyna Zając od wielu lat zajmuje się historią literatury tureckocypryjskiej, a od kilku lat prowadzi w Instytucie Orientalistyki autorski wykład „Literatura Turków cypryjskich”. Uniwersytet Jagielloński jest jedyną europejską uczelnią, gdzie wykładana jest ta literatura.