Zmarł prof. dr hab. Leon Zaręba

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 4 maja 2023 roku zmarł prof. dr hab. Leon Zaręba, romanista, językoznawca, wybitny leksykograf, uznany specjalista w zakresie frazeologii i idiomatyki kontrastywnej.

Emerytowany profesor w Instytucie Filologii Romańskiej UJ. Związany z Uniwersytetem Jagiellońskim od 1957 roku, z Instytutem Filologii Romańskiej od roku 1962 roku. Wieloletni kierownik Zakładu Metodyki Języka Francuskiego.

Współautor Wielkiego słownika polsko-francuskiego oraz Idiomów polsko-francuskich, autor cenionych przez pokolenia romanistów słowników frazeologicznych polsko-francuskich i francusko-polskich oraz licznych artykułów opublikowanych w Polsce i zagranicą.

Wieloletni wykładowca Wyższej Szkoły Pedagogicznej, obecnie Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Członek Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, Polskiego Towarzystwa Neofilologicznego, Association des Amis de l’Abbaye de Créteil, Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się Mszą Świętą we wtorek 16 maja 2023 roku o godz. 14.00 w Uniwersyteckiej Kolegiacie św. Anny w Krakowie, po czym o godz. 16.00 nastąpi odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku na cmentarzu Salwatorskim.

Rodzinie i Bliskim wyrazy głębokiego współczucia składają

Rektor, Senat,
Dziekan i Rada Wydziału Filologicznego