Carlos Morton gościem Wydziału Filologicznego UJ

W ostatnim tygodniu października Wydział Filologiczny UJ gościł znakomitego amerykańskiego dramatopisarza - prof. Carlosa Mortona.

Prof. Morton przez lata wykładał dramatopisarstwo, teatr latynoski i latynoamerykański na wielu uniwersytetach na świecie m. in w Teksasie, Kalifornii i Meksyku.  Jest emerytowanym profesorem University of California Santa Barbara.

Prof. Carlos Morton jest jednym z głównych twórców Teatru Chicano. Na swoim koncie ma ponad 100 produkcji teatralnych na całym świecie. Ostatnia sztuka, którą napisał nosi tytuł „Zaklęte w Jantarze. Komedyja o Gdańsku jako pograniczu” i w przewrotny sposób opowiada historię tożsamości Gdańska, począwszy od spalenia na stosie ostatniej czarownicy po zabójstwo prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza.  Całość jest luźno inspirowana powieścią Güntera Grassa „Blaszany bębenek”.

Przygotowania do wystawienia sztuki trwały rok. Sam Prof. Morton przyznaje, że najtrudniejszym elementem w pisaniu komedii było podjęcie decyzji o tym, na który moment opowieści mają zostać  nałożone cechy dramatu. Przedstawienie teatralne ma pomóc odbiorcom w zrozumieniu faktu, że każdy człowiek w drodze do swojej tożsamości toczy wojny, przesuwa granice i broni swojej niezależności. Jest to historia, która była i będzie się powtarzać na mniejszą lub większą skalę.

Prof. Carlos Morton jest autorem sztuki, a wyreżyserował ją Irwin Appel, amerykański reżyser i aktor, który obecnie jest dyrektorem Wydziału Teatru na University of California Santa Barbara. Producentem projektu jest dr Grzegorz Welizarowicz z Międzynarodowego Centrum Studiów nad Granicami należącego do Uniwersytetu Gdańskiego.

Prof. Carlos Morton zapytany o jedną o wskazówkę, której mógłby udzielić studentom na początku ich kariery naukowej i zawodowej odpowiedział: „Spróbuj jak najwcześniej znaleźć to, co chcesz robić w życiu. Ja wiedziałem, że chcę zostać pisarzem, ale nie miałem pojęcia jakiego gatunku. Następnie zrób pierwszy krok na ścieżce swojej kariery, w kierunku obranego celu. Na tym etapie szukania swojej tożsamości zacząłem pisać do szkolnej gazety, a potem do innych magazynów i czasopism. Eksperymentuj z różnymi formami ekspresji. W moim przypadku, po pisaniu artykułów prasowych zacząłem tworzyć poezję i opowiadania. A po zajęciach z improwizacji zdecydowałem, że chcę pisać sztuki teatralne.”

Następnie prof. Morton wrócił na uczelnię, gdzie uzyskał tytuł magistra Sztuk Pięknych, potem obronił doktorat z Teatru. Trzy lata później zrobił habilitację na University of California.

Amerykański dramatopisarz poprowadzi na Wydziale Filologicznym blok wykładów dotyczących teatru amerykańskiego i latynoskiego.