Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wolontariusze z IFW

Wolontariusze z IFW

Grupa wolontariuszy IDU (Inicjatywa dla Ukrainy) z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej wspiera miejskie organizacje w niesieniu pomocy uchodźcom.

Od samego początku napływu ukraińskich uchodźców i ewakuowanych do Polski, Kraków okazał się bardzo istotnym węzłem komunikacyjnym. W ostatnim tygodniu lutego 2022 roku różne działania wspierające realizowane przez studentów i wykładowców Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej zyskały strukturę wzajemnego wsparcia pod nazwą Inicjatywa dla Ukrainy (IDU). Obecnie IDU z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej zintegrowała swe siły z miejską Koalicją Otwarty Kraków i jest jedną z kluczowych struktur oferujących kompleksowe wsparcie językowe i komunikacyjne w kryzysie uchodźczym.

Wszyscy pracujący z ewakuowanymi z Ukrainy doskonale wiedzą, że obok języka ukraińskiego istotnym językiem komunikacji w wielu częściach współczesnej Ukrainy jest także język rosyjski. W szczególności dotyczy to ogarniętych już od 2014 roku działaniami wojennymi wschodnich obszarów tego kraju. 

Posługujący się bardzo sprawnie językiem rosyjskim i nierzadko także językiem ukraińskim filolodzy z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej w efektywny i umiejętny sposób realizują  zapotrzebowanie na wsparcie tłumaczeniowe przede wszystkim na Dworcu Głównym w Krakowie, w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, ale także w innych doraźnych interwencjach realizowanych w powiecie krakowskim czy nawet myślenickim, gdzie kooperują z psychologiami z Instytutu Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Studentki i studenci intensywnie wykorzystują swoje kompetencje językowe i kulturowe jako wolontariusze-tłumacze. Praca ta polega nie tylko na przekładzie ustnym, ale często na rozwiązywaniu różnych problemów, które napotykają szukający pomocy i schronienia przed trwającą już ponad dwa miesiące brutalną wojną na ukraińskiej ziemi.

Bywa, że interwencja sprowadza się do podstawowego instruktarzu odnośnie komunikacji PKP, czy nawigacji po punktach wsparcia w Krakowie, jednak nierzadko problemy z którymi zderzają się wolontariusze mają charakter bardziej kompleksowy, wymagający nie tylko stosownych kompetencji językowych, ale również ogromnych pokładów empatii, cierpliwości i zrozumienia. O takich sytuacjach można przeczytać między innymi w krótkim felietonie wolontariuszki IDU Sabiny Tużnik, a także posłuchać w podcaście „Rosyjski warto znać” Magdaleny Paciorek.

Inicjatywa Dla Ukrainy koordynowana jest przez wykładowców z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej, którzy również biorą czynny udział w działaniach na rzecz uchodźców z Ukrainy.

Bartosz Gołąbek

Zobacz galerię zdjęć