Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Filologia od profesjonalnej strony

Filologia od profesjonalnej strony

Języki na uczelniach wyższych - Informator Edukacyjny - Wyborcza: Wtorek, 19 kwietnia 2022

– Kształcimy zawodowców, specjalistów od precyzyjnej i świadomej komunikacji międzykulturowej – mówi dr Gabriel Borowski, zastępca dyrektora Instytutu Filologii Romańskiej ds. dydaktyki z Zakładu Filologii Portugalskiej i Przekładoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

SŁAWEK SZYMAŃSKI: Filologia kojarzy się z nauką języka. Czego właściwie wasi studenci oczekują od tych studiów?

GABRIEL BOROWSKI: Nasze studentki i nasi studenci wiedzą, że studia filologiczne to coś więcej niż intensywna szkoła językowa zapewniająca im przy okazji zniżki w pociągach i tramwajach. To możliwość wniknięcia w obcą kulturę – albo lepiej: kultury, ponieważ uświadamiamy im, że żadna kultura nie istnieje w odosobnieniu, tylko podlega ciągłym przemianom i transferom, których konsekwencji nie sposób przewidzieć. Dajemy młodym ludziom najlepsze dostępne narzędzia poznawcze, aby mogli samodzielnie stawiać czoło  światu, który nas nieustannie – a ostatnio bardzo boleśnie – zaskakuje i którego przyszłości nikt z nas nie może być pewien.

Jak właściwie wyglądają dziś takie studia? Ile jest „wkuwania” gramatyki i czytania literatury sprzed lat, a ile bardziej atrakcyjnych form?

– Zacznę od zastrzeżenia: gramatykę „wkuwa się” być może w niektórych szkołach, a na uniwersytecie należy ją zrozumieć. Nie  będzie się, rzecz jasna, bez długich godzin nad tabelami odmian oraz listami przeklinanych regularnie (o ironio!) nieregularności, ale musimy pojąć, że dla uczestniczek i uczestników studiów filologicznych język to żywe, a niekiedy podstępne narzędzie, którym uczymy ich mistrzowsko się posługiwać, tak aby nie byli zdani na jego łaskę. Kształcimy zawodowców, specjalistów od precyzyjnej i świadomej komunikacji międzykulturowej, bez której nie można już dziś istnieć na tej planecie. To w języku krystalizuje się duża część kultury – literatura, teatr, kino, ale również seriale, gry, memy, posty, hasztagi, relacje, rolki itp. – a ta podlega ciągłemu odnawianiu, przepisywaniu i przetwarzaniu dawnych motywów. Więc tak, na studiach filologicznych czytamy również literaturę sprzed lat, ale po to, aby móc lepiej odczytać, co dzieje się tu i teraz.

Ale robicie coś, co młodsze pokolenie postrzega jako szczególnie atrakcyjne?

– W ramach zajęć studentki i studenci wielu kierunków uczestniczą w projektach organizowanych we współpracy z partnerami  pozauniwersyteckimi – m.in. tłumaczą przeglądy filmowe na potrzeby ogólnopolskich festiwali, przygotowują katalogi wystaw, realizują
inicjatywy wydawnicze – dzięki czemu mogą zdobywać cenne doświadczenie pod okiem nauczających u nas praktyków i pokazać poza murami uczelni, na co ich stać. A stać ich na wiele.

Na jaką pracę można liczyć po filologii?

– Wydział uważnie monitoruje losy absolwentów i stąd wiemy, że znajdują oni zatrudnienie zarówno w dziedzinach
tradycyjnie kojarzonych ze studiami filologicznymi – a więc jako tłumacze, dziennikarze, redaktorzy, nauczyciele, przewodnicy turystyczni itp. – ale również w zawodach, które rodziły się na naszych oczach, takich jak moderator treści internetowych, weryfikator lokalizacji obcojęzycznych gier komputerowych lub specjalista od mediów społecznościowych, nie mówiąc o najczęstszym – i przeważnie bardzo lukratywnym – wyborze, jakim jest praca w działach finansowych i kadrowych międzynarodowych firm. Niemalże co dziesiąta osoba decyduje się na podjęcie pracy za granicą. Jedno jest pewne: gdziekolwiek się pojawią, są postrzegani jako wyjątkowo
pracowici i gotowi wziąć na siebie najbardziej zaskakujące wyzwania.

Rozmawiał Sławek Szymański

 


 

Polecamy również
Porozumienie o współpracy między bibliotekami Wydziału Polonistyki i Wydziału Filologicznego
Porozumienie o współpracy między bibliotekami Wydziału Polonistyki i Wydziału Filologicznego
Zmarł Tomasz Marszewski
Zmarł Tomasz Marszewski
Biblioteka prof. Roberta Weimanna dotarła do Krakowa
Biblioteka prof. Roberta Weimanna dotarła do Krakowa
Joanna Bocheńska laureatką Nagrody im. Benedykta Polaka
Joanna Bocheńska laureatką Nagrody im. Benedykta Polaka