Tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Opolskiego dla prof. Juliana Kornhausera

10 marca 2022 roku Uniwersytet Opolski nadał prof. Julianowi Kornhauserowi tytuł doktora honoris causa. W imieniu ojca dyplom odebrał syn profesora, dr Jakub Kornhauser. W uroczystości uczestniczył Dziekan Władysław Witalisz, który odczytał list gratulacyjny od Rektora Jacka Popiela. Wiersze Juliana Kornhausera czytał Andrzej Seweryn.

Z laudacji na cześć Juliana Kornhausera wygłoszonej przez prof. Adriana Glenia z Uniwersytetu Opolskiego:

Wiersze Kornhausera stanowią rodzaj „etycznego zagadnienia”, wytrącają nas ze zwyczajowego: „tak właśnie jest”, preparują sytuację, w której czytelnik wezwany i postawiony zostaje wobec twarzy człowieka, któremu musi odpowiedzieć. Naszą reakcją nie może być tedy rezygnacja,  konsternacja, czy bezradność; ze „ściśniętego gardła” wywieść należy, jak sądzę, postawę pełnej czujnego natężenia etycznej gotowości. Właśnie dlatego, gdy czytamy wiersze autora Stanu wyjątkowego nie doznajemy żadnego katharsis, naszym udziałem ma być raczej napięcie moralnego zmysłu, jego ćwiczenie, wreszcie świadomość, że odpowiedzialność jest wezwaniem, tym dramatyczniejszym, im bardziej zagrożone zostaje kruche ludzkie istnienie, z wnętrza którego dobiega nas głos Drugiego Człowieka.

Pudełko

Mały, umorusany żebrak
niesie pod pachą wielkie, tekturowe pudło.
Co tam masz w tym pudełku?
Pewnie dużo uzbierałeś pieniędzy?
Chłopiec podnosi powoli wieko,
kładzie je na chodniku.
Na dnie widać drobnego żółwia,
wyciągającego szyję do chłopca.

[z tomu Kamyk i cień, 1996]