$dateTool.format("MMMM yyyy",$eventSDate,$locale)

Zmarł dr hab. Józef Górka, wieloletni pracownik IFG UJ

Z głębokim żalem dowiedzieliśmy się o śmierci emerytowanego długoletniego pracownika IFG, dr. hab. Józefa Górki.

Pogrzeb odbędzie się 10 marca 2022 o godz. 13:40 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Składamy wyrazy głębokiego współczucia Rodzinie.

2 marca 2022 roku odszedł od nas Kolega, dr hab. Józef Górka, Autor rozprawy Untersuchungen zur Satzakzentuierung polnischer Deutschlernender (1998) i innych prac z zakresu fonetyki, w szczególności fonetyki języka niemieckiego oraz interferencji fonicznej.

Urodził się w Rylowej 6 lutego 1944 roku. Studia germanistyczne rozpoczęte w UAM w Poznaniu kontynuował na Uniwersytecie Karola Marksa w Lipsku (NRD). Całe swoje życie zawodowe i naukowe od 1966 roku do przejścia na emeryturę w roku 2012 związał z Uniwersytetem Jagiellońskim, z zawieszoną od r. 1951 i reaktywowaną po 14-letniej przerwie krakowską germanistyką. Jego pełna oddania Uniwersytetowi praca została w r. 2012 uhonorowana Złotym Medalem za Długoletnią Służbę. Od schyłku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku był zatrudniony również na etacie profesora w Nowym Sączu.

Kiedy obecnie najstarsi pracownicy Instytutu Filologii Germańskiej zaczynali studia, był ówczesny mgr Górka na stypendium w NRD, które zaowocowało ostatecznie w r. 1973 napisanym pod kierunkiem prof. Szulca doktoratem pt. Der Einfluss muttersprachlicher Artikulationsbasis auf die deutsche Aussprache polnischer Sprecher. W następnych latach stał się jakby szefem zespołu asystentów. Z jasną bródką, zawsze schludny i elegancki, energiczny, budził respekt i był wzorem wypełniania obowiązków organizacyjnych. Jako jeden z pierwszych z naszego Instytutu wyjechał w roku akad. 1979/80 do Kilonii na stypendium Humboldta, co było wtedy jeszcze o wiele bardziej prestiżowe niż dzisiaj i było rzadką możliwością dłuższego przebywania i prowadzenia badań „na Zachodzie”, od którego oddalała nas wtedy żelazna kurtyna. Pieczołowicie i z ogromną odpowiedzialnością przez szereg lat zajmował się laboratorium językowym, stworzonym pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku na Wydziale Filologicznym UJ dzięki pionierskiej inicjatywie prof. Aleksandra Szulca. W laboratorium tym przez lata doskonalili swoją wymowę studenci Wydziału Filologicznego m.in. pod okiem i dydaktycznym kierunkiem dra Górki, uczył nas tam również posługiwania się w szkole czy na uczelni sprzętem audiowizualnym. Karierę naukową Prof. Józefa Górki uwieńczyła w 1998 r. wymieniona na wstępie rozprawa habilitacyjna. Pozostał zatem wierny tematyce fonetyki, fonologii i interferencji. Był członkiem Stowarzyszenia Germanistów Polskich i Societas Humboldtiana Polonorum – Stowarzyszenia Stypendystów Fundacji im. Aleksandra von Humboldta.

Na zawsze zachowamy Go w naszej pamięci jako wyjątkowo rzetelnego pracownika, zapalonego fonetyka i dobrego kolegę. Ze smutkiem łącząc się w głębokim bólu z Najbliższymi, żegnamy dra hab. Józefa Górkę.