Prof. Maria Maślanka-Soro członkiem Polskiej Akademii Umiejętności

17 listopada b.r. w auli gmachu przy ul. Sławkowskiej 17 odbyło się uroczyste Walne Posiedzenie Polskiej Akademii Umiejętności, podczas którego wręczono dyplomy nowo wybranym członkom PAU różnych Wydziałów.

Wśród  nich znalazła się – jako członek korespondent Wydziału I Filologicznego – prof. Maria Maślanka-Soro. Dyplomy nowym członkom wręczył prof. Jan Ostrowski, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, powołany w tym roku na stanowisko prezesa PAU.

Polska Akademia Umiejętności  to instytucja naukowa skupiająca elitę kadry naukowej. Powstała w 1872 roku, w wyniku przekształcenia istniejącego od roku 1815 Towarzystwa Naukowego Krakowskiego. Obecnie liczy pięć wydziałów będących ważnym forum opiniotwórczym w zakresie nauki: I – filologiczny, II – historyczno-filozoficzny, III – matematyczno-fizyczno-chemiczny, IV – przyrodniczy, V – lekarski oraz VI – twórczości artystycznej.

Zgodnie ze statutem, w skład PAU wchodzą członkowie krajowi (czynni i korespondenci) oraz członkowie zagraniczni. Krajowymi członkami mogą być wybitni uczeni i  artyści oraz wyjątkowo inne osoby, których twórczość – jak czytamy w statucie – „przyniosła chlubę narodowi polskiemu”. Zagranicznymi członkami PAU mogą być znakomici uczeni i twórcy mieszkający za granicą i będący obywatelami państwa innego niż Polska.

Wampiriada NZS UJ – akcja studenckiego, honorowego krwiodawstwa.

Wykład inaugurujący profesora Mendisa

Wizyta Dietmara Nietana