Dr hab. Grażyna Zając nagrodzona na północnym Cyprze

Badaczka otrzymała z rąk prezydenta północnego Cypru Mustafy Akıncı honorową plakietkę – nagrodę za popularyzację literatury tureckocypryjskiej w Polsce.

W dniach 5-8 IV 2018 dr hab. Grażyna Zając z Instytutu Orientalistyki UJ, korzystając z imiennego zaproszenia organizatorów, brała udział w zorganizowanej w Nikozji (północny Cypr) międzynarodowej konferencji poświęconej badaniom nad literaturą Turków cypryjskich. Podczas uroczystości otwarcia konferencji otrzymała z rąk prezydenta północnego Cypru Mustafy Akıncı honorową plakietkę – nagrodę za popularyzację literatury tureckocypryjskiej w Polsce. Drugą osobą wyróżnioną tą nagrodą była badaczka z Azerbejdżanu, Elmira Memmedova.

Dr hab. Grażyna Zając jako jedyna polska orientalistka zajmuje się literaturą tureckocypryjską. Od kilkunastu lat, począwszy od roku 2000, wielokrotnie wygłaszała referaty na północnym Cyprze, jest autorką rozdziału o literaturze w monografii Cypr. Dzieje – literatura – kultura  przygotowanej na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego (2014), w bieżącym roku akademickim rozpoczęła prowadzenie nowego przedmiotu w Instytucie Orientalistyki UJ – literaturę Turków cypryjskich. Od roku 2000 jest polskim przedstawicielem w organizacji KIBATEK (Kıbrıs-Balkanlar-Avrasya Türk Edebiyatları Kurumu / Cyprus-Balkans-Eurasia Turkish Literature Institute) promującej literaturę tureckojęzyczną tworzoną w różnych krajach świata i wspierającej tłumaczenia tej literatury.

Wampiriada NZS UJ – akcja studenckiego, honorowego krwiodawstwa.

Wykład inaugurujący profesora Mendisa

Wizyta Dietmara Nietana