Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Dr hab. Grażyna Zając nagrodzona na północnym Cyprze

Dr hab. Grażyna Zając nagrodzona na północnym Cyprze

Badaczka otrzymała z rąk prezydenta północnego Cypru Mustafy Akıncı honorową plakietkę – nagrodę za popularyzację literatury tureckocypryjskiej w Polsce.

W dniach 5-8 IV 2018 dr hab. Grażyna Zając z Instytutu Orientalistyki UJ, korzystając z imiennego zaproszenia organizatorów, brała udział w zorganizowanej w Nikozji (północny Cypr) międzynarodowej konferencji poświęconej badaniom nad literaturą Turków cypryjskich. Podczas uroczystości otwarcia konferencji otrzymała z rąk prezydenta północnego Cypru Mustafy Akıncı honorową plakietkę – nagrodę za popularyzację literatury tureckocypryjskiej w Polsce. Drugą osobą wyróżnioną tą nagrodą była badaczka z Azerbejdżanu, Elmira Memmedova.

Dr hab. Grażyna Zając jako jedyna polska orientalistka zajmuje się literaturą tureckocypryjską. Od kilkunastu lat, począwszy od roku 2000, wielokrotnie wygłaszała referaty na północnym Cyprze, jest autorką rozdziału o literaturze w monografii Cypr. Dzieje – literatura – kultura  przygotowanej na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego (2014), w bieżącym roku akademickim rozpoczęła prowadzenie nowego przedmiotu w Instytucie Orientalistyki UJ – literaturę Turków cypryjskich. Od roku 2000 jest polskim przedstawicielem w organizacji KIBATEK (Kıbrıs-Balkanlar-Avrasya Türk Edebiyatları Kurumu / Cyprus-Balkans-Eurasia Turkish Literature Institute) promującej literaturę tureckojęzyczną tworzoną w różnych krajach świata i wspierającej tłumaczenia tej literatury.

Polecamy również
Ambasador ZEA na inauguracji w Instytucie Orientalistyki UJ
Dr Michał Németh w europejskiej elicie naukowej
Odeszła Pani Profesor Teresa Eminowicz-Jaśkowska
Wizyta delegacji UJ na Uniwersytecie Ca Foscari w Wenecji