Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20180328

Wizyta rektora Narodowego Uniwersytetu Autonomicznego Meksyku (UNAM) na Wydziale Filologicznym

Data: 28.03.2018
Wizyta rektora Narodowego Uniwersytetu Autonomicznego Meksyku (UNAM) na Wydziale Filologicznym

28 marca 2018 r. z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim gościł Dr Enrique Graue Wiechers, rektor Narodowego Uniwersytetu Autonomicznego Meksyku (UNAM) - najstarszego północnoamerykańskiego uniwersytetu i największej uczelni w Ameryce Łacińskiej.

Rektor przybył do Krakowa wraz z małżonką Mercedes Hernández. Towarzyszył im attaché ds. kulturalnych Ambasady Meksyku w Polsce Irwin Genaro Salazar Vega.

 

Delegację przyjął w Collegium Novum rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak. 

Po spotkaniu uczestnicy udali się do Biblioteki Jagiellońskiej, gdzie odbyło się oficjalne otwarcie kącika kultury UNAM.

Szczegóły wizyty na UJ znajdują się na stronie http://www.uj.edu.pl/wiadomosci/-/journal_content/56_INSTANCE_d82lKZvhit4m/10172/139436843

Zwieńczeniem oficjalnej części wizyty było wspólne zwiedzanie goszczącej na Uniwersytecie Jagiellońskim wystawy „Kodeks Boturini – Wstęga o Peregrynacji”, prezentującej średniowieczny dokument opisujący historię Azteków sprzed przybycia hiszpańskich konkwistadorów. Kodeks opowiada o wędrówce ludu Mexico przez centralny Meksyk oraz najważniejszych dla niego wydarzeniach.

Wystawa mieści się na II piętrze Collegium Paderevianum, Al. Mickiewicza 9a. Wystawa "Kodeks Boturini - Wstęga o Preregrynacji: indiańska księga o pochodzeniu Azteków" przybyła na Wydział Filologiczny na zaproszenie dziekana Wydziału, prof. dr hab. Elżbiety Górskiej. Gości z Meksyku oprowadzała dr hab. Ewa Nawrocka z Instytutu Filologii Romańskiej oraz mgr Monika Curyło, kustosz wystawy.