Nagroda Poetycka im. Wisławy Szymborskiej

Organizatorem konkursu jest Fundacja Wisławy Szymborskiej.

Nagroda im. Wisławy Szymborskiej ma charakter międzynarodowy, przyznawana będzie co roku za książkę poetycką wydaną w języku polskim w roku poprzedzającym. Do nagrody zgłoszone mogą być tomy poetyckie wydane oryginalnie po polsku lub w przekładzie na język polski.

Do nagrody mogą zgłaszać swoich kandydatów wydawnictwa, osoby reprezentujące instytucje kultury, media o literackim charakterze, członkowie kapituły oraz inne osoby.

Etapy konkursu
Zgłoszenia należy przysyłać na adres Fundacji do 31 stycznia. W pierwszym etapie Kapituła wskazuje 5 nominacji, które ogłaszane są w maju. W drugim etapie Kapituła Nagrody wyłania zwycięską książkę laureata spośród 5 nominowanych. Gala przyznania nagrody organizowana będzie we wrześniu, zawsze w Krakowie.

Wysokość nagrody
Na nagrodę składają się statuetka (prowadzimy rozmowy z Mirosławem Bałką) oraz 200 tys. złotych. Jeśli laureatem jest autor obcojęzyczny, nagrodę w wysokości 50 tys. złotych otrzymuje również tłumacz zwycięskiego tomu.

Nagroda im. Adama Włodka (ZAWIESZONA 03.01.2013 - CZYTAJ)
Nagroda ma formę stypendium dla młodego twórcy: krytyka literackiego, tłumacza lub pisarza poniżej 40 roku życia. Będzie ona współorganizowana z Instytutem Książki w Krakowie. Konkurs ma charakter zamknięty, Instytut przedstawiać będzie Fundacji co roku trzech kandydatów, spośród których Zarząd Fundacji wybierze laureata.
Wysokość przyznanego stypendium będzie wynosiła w 2013 roku 50 tys. złotych, Wypłacana będzie w ratach ustalanych każdorazowo przez Zarząd Fundacji.

Patron nagrody, Adam Włodek (1922–1986), był poetą, tłumaczem i redaktorem (m.in. konspiracyjnej Biblioteki Poetów), a także mężem Wisławy Szymborskiej (w latach 1948–1954). Przede wszystkim jednak opiekował się Kołem Młodych przy Związku Literatów Polskich i pomógł wielu znakomitym poetom u początku ich twórczej drogi. Wśród nich była także Wisława Szymborska. Nagroda, którą ustanowiła, ma być formą przypomnienia tych właśnie zasług Adama Włodka.

Sekretarzem nagrody jest Paulina Małochleb.
Pytania można kierować na adres: nagroda@szymborska.org.pl
Tel. do Fundacji 124294109.

Data opublikowania: 17.12.2012
Osoba publikująca: Bartosz Gołąbek