Indie między kulturami

W październiku 2012 roku Zakład Indianistyki Instytutu Orientalistyki UJ zorganizował cykl spotkań inaugurujących rok akademicki.

Cykl trzech spotkań rozpoczęła prezentacja filmu „Chitraanjali. Stefan Norblin w Indiach" oraz spotkanie z gościem Zakładu, reżyserką filmu Małgorzatą Skibą. Film opowiada historię polskiego malarza Stefana Norblina (1892-1952), który - jak tysiące innych uchodźców z Polski - znalazł w Indiach bezpieczną przystań w czasie II wojny światowej. Norblin zawdzięcza Indiom również nowy rozdział w swojej artystycznej biografii. Dla lokalnej arystokracji tworzył liczne obrazy, malowidła ścienne oraz projektował wnętrza pałacowe w stylistyce art déco. Pokaz filmu i spotkanie odbyło się 25 października 2012 roku o godzinie 17.00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, przy ul. M. Konopnickiej 26. Impreza zorganizowana została we współpracy z Muzeum oraz Kołem Naukowym Indologów UJ. W projekcji, zakończonej interesującą rozmową, w której wzięli reżyser filmu Małgorzata Skiba, operator filmowy Kumar Subramaniyan oraz prezydent Polish Art and Culture Foundation w San Francisco, Caria Tomczykowska uczestniczyło około stu osób, zarówno studentów i pracowników Zakładu Indianistyki, jak i innych jednostek Uniwersytetu, historyków sztuki oraz miłośników Indii i malarstwa Norblina. Obecny był także prof. M.K. Byrski, który jako ambasador RP w Delhi zainicjował rozmowy na temat konserwacji dzieł Norblina w Dźodhpurze.

Zakład Indianistyki odwiedziła także Urvashi Butalia, gość Conrad Festival, zaprzyjaźniona z Zakładem Indianistyki indyjska pisarka, historyk, współzałożycielka feministycznego wydawnictwa Kali for Women, autorka kilku książek:  The Other Side of Silence: Voices from the Partition of India oraz Women and the Hindu Right: A collection of essaysMaking a Difference: Feminist Publishing in the South, Women and Right Wing Movements: Indian Experiences, In Other Words: New Writing by Indian Women, Speaking Peace: Women Voices from Kashmir. Temat przewodni spotkania brzmiał: Feminism in the Indian  literary scene.  W spotkaniu, które odbyło się w piątek, 26 października 2012, godz. 11.15 w sali 402 Kolegium Śląskiego wzięło udział kilkadziesiąt osób, studentów indianistyki i innych kierunków, pracowników Zakładu Indianistyki i innych jednostek UJ, wydawców  i osób zaprzyjaźnionych z Zakładem.

Cykl październikowych imprez zakończyło spotkanie z Suketu Mehtą, gościem Conrad Festival, autorem bestsellerowej książki „Maximum City: Bombay Lost and Found"/"Maximum City. Bombaj" oraz z polską tłumaczką książki Martą Bręgiel-Benedyk, przedstawicielką poznańskiego wydawnictwa Namas. Temat przewodni spotkania brzmiał The Cultural Role of Indian Diaspora In the Modern World. Spotkanie, które poprowadzili pracownicy Zakładu Indianistyki dr Tatiana Dubyanska i dr hab. Cezary Galewicz odbyło się 29 października 2012 o godzinie 16.30 przy ul. Kanoniczej 14 w sali konferencyjnej przy bardzo dużym zainteresowaniu i aplauzie licznie zgromadzonej publiczności, wśród której byli studenci, pracownicy Zakładu Indianistyki i wielu innych sympatyków twórczości pisarza. Była to znakomita okazja nie tylko do rozmowy o indyjskiej diasporze, ale także o samej książce, procesie twórczym oraz roli i doświadczeniach tłumacza. Publiczność miała też okazję do krótkich, bezpośrednich rozmów z pisarzem przy okazji podpisywania przez niego książek.

Fotorelacje ze wszystkich trzech wydarzeń można zobaczyć na profilu Facebook Zakładu Indianistyki UJ: http://www.facebook.com/indianistyka.uj.

Zapraszamy także do odwiedzenia internetowej strony Zakładu Indianistyki, gdzie znaleźć można wszelkie informacje dotyczące działalności Zakładu.

Data opublikowania: 07.11.2012
Osoba publikująca: Łukasz Bieńkowski