Informacje o wybranych przedmiotach

Praktyczna nauka języka węgierskiego

W trakcie pięcioletnich studiów magisterskich na naukę języka węgierskiego zostanie poświeconych aż 1.380 godzin. Pozwala to uzyska znajomość tego języka na bardzo wysokim poziomie, co umożliwia podjęcie pracy tłumaczy lub objęcie wszelkich stanowisk w placówkach dyplomatycznych oraz instytucjach i firmach, w których wymagana jest znajomość języka węgierskiego.

Przedmioty podstawowe

Dają one całościowy ogląd historii Węgier, historii kultury tego kraju oraz ogląd kanonu literackiego wszystkich okresów od czasów najdawniejszych po czasy współczesne. Umożliwiają też zdobycie elementarnej wiedzy o geografii i systemie administracyjnym Węgier. Przedmioty te mają szczególne znaczenie, gdyż program nauczania w szkołach średnich - z natury rzeczy - jest w stanie przekazać tylko skromnie wiadomości o kraju i kulturze "Bratanków".

Historia Węgier

Zagadnieniami dotyczącymi historii Węgier studenci zajmują się systematycznie: na I, II i IV roku studiów. Na I roku prowadzony jest przedmiot podstawowy omawiający punkty zwrotne w dziejach narodu węgierskiego. Na II roku powstaje możliwość prowadzenia wykładów w języku węgierskim ze szczególnym uwzględnieniem wybranych przez samodzielnego pracownika naukowego okresów historycznych. Na IV roku zaś studenci zapoznają się z historią okresu powojennego, co ma ogromne znaczenie ze względu na potrzebę dobrej orientacji w czasach najnowszych. 

Historia literatury węgierskiej

Uwzględniając specyfikę studiów hungarystycznych prowadzonych poza granicami Węgier historia literatury omawiana jest nie chronologicznie. Znajomość przez studentów języka węgierskiego nie umożliwia bowiem czytanie w oryginale tekstów dawniejszych na II roku studiów. Dlatego też systematyczna nauka historii literatury węgierskiej rozpoczyna się od literatury XIX wieku. Na III roku odbywa się nauka literatury dawnej (od początku piśmiennictwa do końca XVIII wieku). Literaturę XX wieku (i literaturę najnowszą) poznają studenci na IV roku studiów oraz częściowo na roku V w ramach przedmiotu Kultura współczesna Węgier po 1945 roku.

Gramatyka opisowa języka węgierskiego

Przedmiot ten prowadzony jest w formie wykładów i ćwiczeń. Daje gruntowne wiadomości o języku węgierskim, o systemie fonologicznym oraz morfologii i składni tego języka.

Gramatyka historyczne języka węgierskiego

Program przedmiotu obejmuje widomości dotyczące periodyzacji historii języka i fonetyki historycznej oraz zagadnień rozwoju morfologii.

Ćwiczenia translatorskie

Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z warsztatem translatorskim w oparciu o różnice i podobieństwa pomiędzy językiem polskim i węgierskim. Poprzez pracę na tekstach z różnych dziedzin życia społecznego ćwiczenia te służą praktycznemu przygotowaniu studentów do ewentualnej pracy w zawodzie tłumacza.