Sympozjum „Obecność badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w europejskiej i światowej myśli naukowej"

Termin: 08.05.2014 - 09.05.2014
Miejsce: Sala konferencyjna Biblioteki Jagiellońskiej, ul. Oleandry 3, Kraków
Organizator: Katedra UNESCO
Witryna internetowa: http://www.unesco.uj.edu.pl/

Katedra UNESCO do Badań nad Przekładem i Komunikacją Kulturową z okazji Jubileuszu  650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprasza na sympozjum:

„Wkład uczonych i badaczy Akademii Krakowskiej i Uniwersytetu Jagiellońskiego w światowy rozwój nauki"

Akademia Krakowska i Uniwersytet Jagielloński przez cały czas swego istnienia były i są powiązane z nauką europejską i światową. Nie tylko Mikołaj Kopernik, ale także Paweł Włodkowic (myśl polityczna), Napoleon Cybulski (odkrywca adrenaliny),  Karol Olszewski i Zygmunt Wróblewski (pierwsi skroplili tlen i azot), Leon Chwistek (logik) czy Roman Ingarden (filozof) – to tylko kilka postaci z długiej listy uczonych związanych z krakowską Alma Mater na różnych etapach jej historii, którzy zaznaczyli swoją obecność w rozwoju myśli politycznej i naukowej w Europie i na świecie. W czasie sympozjum przedstawione zostaną sylwetki przedstawicieli nauk humanistycznych, medycyny, logiki, fizyki i chemii reprezentujących Akademię Krakowską lub Uniwersytet Jagielloński. Prelegentami będą wybitni współcześni przedstawiciele wymienionych wyżej dyscyplin związani w większości wypadków z Uniwersytetem Jagiellońskim i kontynuujący prace swoich poprzedników.

Sympozjum jest otwarte dla publiczności. Zapraszamy na nie studentów i pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego, innych uczelni krakowskich oraz wszystkie osoby zainteresowane historią i osiągnięciami polskiej nauki.

Wykład inaugurujący sympozjum pod tytułem "Między uniwersalizmem a prowincjonalizmem. Uczeni uniwersyteccy w nauce światowej" wygłosi profesor Julian Dybiec, historyk nauki, oświaty i kultury, wybitny badacz dziejów naszej Alma Mater.

Szczegółowy program sympozjum znajduje się na stronie Katedry UNESCO

Data opublikowania: 05.05.2014