Sympozjum „Obecność badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w europejskiej i światowej myśli naukowej"

event-date: 08.05.2014 - 09.05.2014
Place: Sala konferencyjna Biblioteki Jagiellońskiej, ul. Oleandry 3, Kraków
organizer: Katedra UNESCO

Katedra UNESCO do Badań nad Przekładem i Komunikacją Kulturową z okazji Jubileuszu  650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprasza na sympozjum:

„Wkład uczonych i badaczy Akademii Krakowskiej i Uniwersytetu Jagiellońskiego w światowy rozwój nauki"

Akademia Krakowska i Uniwersytet Jagielloński przez cały czas swego istnienia były i są powiązane z nauką europejską i światową. Nie tylko Mikołaj Kopernik, ale także Paweł Włodkowic (myśl polityczna), Napoleon Cybulski (odkrywca adrenaliny),  Karol Olszewski i Zygmunt Wróblewski (pierwsi skroplili tlen i azot), Leon Chwistek (logik) czy Roman Ingarden (filozof) – to tylko kilka postaci z długiej listy uczonych związanych z krakowską Alma Mater na różnych etapach jej historii, którzy zaznaczyli swoją obecność w rozwoju myśli politycznej i naukowej w Europie i na świecie. W czasie sympozjum przedstawione zostaną sylwetki przedstawicieli nauk humanistycznych, medycyny, logiki, fizyki i chemii reprezentujących Akademię Krakowską lub Uniwersytet Jagielloński. Prelegentami będą wybitni współcześni przedstawiciele wymienionych wyżej dyscyplin związani w większości wypadków z Uniwersytetem Jagiellońskim i kontynuujący prace swoich poprzedników.

Sympozjum jest otwarte dla publiczności. Zapraszamy na nie studentów i pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego, innych uczelni krakowskich oraz wszystkie osoby zainteresowane historią i osiągnięciami polskiej nauki.

"Między uniwersalizmem a prowincjonalizmem. Uczeni uniwersyteccy w nauce światowej"

Wykład inaugurujący sympozjum pod tytułem "Między uniwersalizmem a prowincjonalizmem. Uczeni uniwersyteccy w nauce światowej" wygłosi profesor Julian Dybiec, historyk nauki, oświaty i kultury, wybitny badacz dziejów naszej Alma Mater.

"Między uniwersalizmem a prowincjonalizmem. Uczeni uniwersyteccy w nauce światowej"

Szczegółowy program sympozjum znajduje się na stronie Katedry UNESCO

Published Date: 05.05.2014
Published by: Łukasz Bieńkowski