Wykłady prof. Jana Bremmera

Termin: 25.02.2015 - 27.02.2015
Organizator: Instytut Filologii Klasycznej UJ, Pracownia projektu "Ofiara krwawa w Grecji"
Witryna internetowa: www.sacrificium.filg.uj.edu.pl

Na spotkania z wybitnym znawcą religijności starożytnej zaprasza Instytut Filologii Klasycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz pracownia projektu Ofiara krwawa w Grecji starożytnej w świetle danych filologicznych finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki.

Prof. Jan N. Bremmer (ur. 1944 w Groningen) należy do najwybitniejszych znawców religijności starożytnej, zwłaszcza greckiej, na świecie. Jest autorem normatywnego podręcznika w tej dziedzinie, Greek Religion (1994), wydanego przez Oxford University Press i przetłumaczonego na większość języków europejskich. W latach 1962-1970 studiował filologię klasyczną i hispanistykę na Wolnym Uniwersytecie w Amsterdamie. W latach 1969-1970 kontynuował studia na Uniwersytecie w Bristolu. W r. 1990 został kierownikiem Zakładu Studiów Religioznawczych na Wydziale Teologii i Religioznawstwa Uniwersytetu w Groningen, gdzie pełnił funkcje dziekana przez prawie 10 lat (1996–2005). Prof. Bremmer specjalizuje się w religiach starożytnych – greckiej, rzymskiej, wczesnochrześcijańskiej – i współczesnych, a także w historii społecznej oraz historiografii religii starożytnych. Zakres tematyczny jego publikacji rozciąga się od mitologii i religii greckiej i rzymskiej, poprzez tradycje apokryficzne dotyczące apostołów Jezusa, życie pozagrobowe, starożytny humor i magię aż po współczesną sekularyzację i ideologię New Age.

Jego wkład do badań w tej dziedzinie został wysoko oceniony, zarówno w Holandii, jak i za jej granicami. Wykładał w Centrum Badań Hellenistycznych w Waszyngtonie (1980–1981), był członkiem Instytutu Badań Zaawansowanych w Princeton (2000), uzyskał stypendium Canterbury Fellow na Uniwersytecie Christchurch New Zealand (2002). Piastował godność Inaugural Getty Villa Professor w Getty Research Institute w Los Angeles (2006-2007). Był również wizytującym profesorem Leventis w Edynburgu (2007) oraz nauczał w Internationales Kolleg Morphomata w Kolonii (2010-2011). Piastował również godność Inaugural Gastprofessor für Kulturgeschichte des Altertums w Monachium (2011–2012) oraz w Institute for the Study of the Ancient World w Nowym Jorku (2012-2013).

Wiosną 2006 roku jego wkład do nauki i życia uniwersyteckiego (bardzo aktywnie wspierał studentów z Chin studiujących w Groningen) zyskał uznanie królowej Holandii, która mianowała go Oficerem Orderu Orange-Nassau, jednego z najwyższych wyróżnień w państwie.

Data opublikowania: 26.02.2015
Osoba publikująca: Łukasz Bieńkowski