Cafe Nauka UJ

Organizator: CITTRU oraz Dział Promocji i Informacji UJ
Witryna internetowa: www.cittru.uj.edu.pl

Zapach w świecie obrazu…

Niegdyś niezbędny, pomagał znaleźć  pożywienie,  zidentyfikować zagrożenie i wybrać właściwego partnera seksualnego. Zapach – pierwotny, unikalny kod człowieka  - dzisiaj w zupełnie innej rzeczywistości, czy jeszcze ma znaczenie? do czego nam służy? i czy nadal potrafimy go identyfikować ?

W świecie zdominowanym przez obraz, natłok informacji, które można jedynie wybiórczo skanować, gdzie w wygodnej codzienności jedzenie zamawiamy nie wychodząc z domu, gdzie naszego spokoju strzegą wyspecjalizowane służby i wreszcie gdzie partnera znaleźć można poprzez  wirtualne portale randkowe – pierwotne, biologiczne wręcz znaczenie zapachu, jako oznaki bezpieczeństwa, zdrowia i autorytetu wydaje się już nie mieć znaczenia - czy jednak rzeczywiście tak jest?

W jaki sposób identyfikujemy zapachy czy mają one uniwersalne znaczenie czy raczej każdy człowiek indywidualnie je poznaje? Dlaczego jedne zapachy określamy jako nieprzyjemne a inne uważamy za cudowne? Czy wpływają na to nasze predyspozycje biologiczne czy raczej wyuczone, a nawet narzucone przez otoczenie przekonanie?  Czy w percepcji świata zapach może funkcjonować samotnie, bez wsparcia pozostałych zmysłów? Czy wpływa on na nasze zachowanie,  zmienia wyznawane zasady? Jak radzimy sobie z określaniem zapachów tzw "zjawisko na końcu nosa" i  wreszcie czy zapach określa nasz status społeczny?  – te i wiele innych kwestii spróbujemy rozstrzygnąć podczas kolejnej CafeNauka UJ.  Organizatorzy Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu (CITTRU) oraz Dział Promocji i Informacji UJ  zapraszają 19 listopada 2013 r. do Kawiarni Pauza In Garden (Małopolski Ogród Sztuk), ul. Rajska 12, początek 17.00 - WSTEP WOLNY a dla uczestników kawa gratis.

Odpowiedzi na pytania dotyczące zapachu pomogą nam odnaleźć zaproszeni goście: Katarzyna Wala –  blogerka, antropolożka kulturowa (Uniwersytet Wrocławski) oraz Sebastian Kołodziejczyk – filozof, komparatysta, badacz percepcji (Uniwersytet Jagielloński).

Więcej o CafeNauka:  www.cittru.uj.edu.pl

Serdecznie zapraszamy!