Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

XXIV Spotkania Specjalistów Dawnych Literatur Romańskich

XXIV Spotkania Specjalistów Dawnych Literatur Romańskich

W czwartek, 17 listopada br. w Collegium Maius rozpoczęły się XXIV Spotkania Specjalistów Dawnych Literatur Romańskich organizowane przez Instytut Filologii Romańskiej UJ.

Tegoroczna edycja konferencji  nosi tytuł "Czas, czekanie, cierpliwość" in memoriam Anny Drzewickiej. Wydarzenie potrwa dwa dni.

Spotkanie rozpoczęła dr hab. Joanna Gorecka-Kalita, prof. UJ, która serdecznie powitała wszystkich zgromadzonych. Klika słów wstępu do uczestników skierowała również dr hab. Anna Klimkiewicz, prof. UJ prodziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Następnie głos zabrał Dyrektor Instytutu Filologii Romańskiej prof. dr hab. Wacław Rapak, który wyraził zadowolenie z przybycia gości oraz wspomniał o długiej tradycji IFR UJ. Z kolei Prof. Jacek Kowalski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu przygotował wzruszające wspomnienie o prof. dr hab. Annie Drzewieckiej, której pamięci poświęcono tę edycję Spotkań Specjalistów Dawnych Literatur Romańskich.

Prof. dr hab. Anna Drzewicka była wybitną historyczką literatury, mediewistką, autorką książek i tłumaczką poezji dawnej. Wykładała w Instytucie Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego . Jednym z głównych przedmiotów jej badań była epika rycerska, czyli pieśni o bohaterskich czynach. To nimi zajmowała się w swojej pracy doktorskiej i im poświęciła książkę "Starofrancuska epopeja rycerska" (PIW 1979). Zajmowała się również problemami związanymi z przekładem. Jest autorką tłumaczeń i opracowań, m.in. Pieśni o Rolandzie, wierszy Paula Verlaine'a i Gorzkich Żali.

Zobacz galerię zdjęć