październik 2022

Wernisaż wystawy w Instytucie Filologii Słowiańskiej

Data: 26.10.2022
Wernisaż wystawy w Instytucie Filologii Słowiańskiej

W Instytucie Filologii Słowiańskiej 26 października 2022 odbył się wernisaż wystawy poświęconej jednej z najwybitniejszych postaci w słowackiej historii - Milanowi Rastislavowi Štefánikowi, generałowi, dyplomacie i naukowcowi.

Jej otwarcie uświetnił swoją obecnością Konsul Generalny Republiki Słowacji - dr Tomáš Kašaj. Na miejscu powitał go dyrektor Instytutu Filologii Słowiańskiej - prof. dr hab. Maciej Czerwiński. W czasie uroczystego, wspólnego przecięcia wstęgi, Konsul Generalny podkreślił znaczenie postaci Štefánika nie tylko dla słowackiej historii i kultury, ale również dla całej przestrzeni środkowoeuropejskiej. Zaznaczył, iż słowacki generał był jednym z architektów ładu geopolitycznego po I wojnie światowej (uznaje się go m.in., obok T. G. Masaryka i E. Beneša, za jednego z ojców I Republiki Czechosłowackiej). Wernisaż zakończył się spotkaniem Konsula Generalnego ze studentami słowacystyki oraz z pracownikami Zakładu Filologii Słowackiej - dr hab. Zbigniewem Babikiem, prof. UJ, dr Aleksandrą Hudymač, dr Rafałem Majerkiem oraz lektorką języka słowackiego - dr Miroslavą Kyseľovą. Wśród gości znalazły się również emerytowane członkinie Zakładu - dr hab. Maria Papierz i dr hab. Barbara Suchoń-Chmiel.