maj 2019

20190521

Badania lingwistyczne nad santiago tz’utujil - zagrożonym i niedostatecznie opisanym językiem majańskim

Data: 21.05.2019
Czas rozpoczęcia: 13:15-14:45
Miejsce: sala 402, budynek Paderevianum B, al. Mickiewicza 9b
Organizator: Instytut Filologii Angielskiej

Instytut Filologii Angielskiej zaprasza na prezentację Pauliny Łyskawej (University of Maryland, USA)

Jednym z celów lingwistyki jest opisanie i wytłumaczenie różnorodności ludzkiego języka. Języki, które są niedostatecznie opisane mogą podważyć teoretyczne modele językowe zbudowane w większości na językach indoeuropejskich takich jaki angielski i francuski. Ponadto, wiele języków, które są niedostatecznie opisane, jest jednocześnie zagrożonych, a ich utrata może mieć poważne konsekwencje dla społeczności językowej i społeczności naukowej.

W mojej prezentacji, przedstawię cele i model językowej stacji naukowej w Gwatemali. Pokażę jak współpraca lokalnej społeczności i badaczy z innych części świata może skutkować wzrostem starań o zachowanie języka i objaśnić teorię lingwistyczną. Projekt zawiera ważny komponent szkoleniowy zarówno dla osób posługujących się lokalnym językiem ojczystym i badających własny język, jak i dla badaczy z innych krajów, którzy korzystają z infrastruktury stacji, w celu zainicjowania i kontynuowania długoterminowych wspólnych projektów. Przykładem takiego projektu jest moja trwająca praca na temat opcjonalności morfologicznej zgody w santiago tz’utujil (majański) i jej związek z różnicą między syntaktyczną pozycją ‘specifier’ i ‘complement’.