Słownik naukowy "Wyrazy francuskiego pochodzenia we współczesnym języku polskim"

Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego ukazał się słownik naukowy pt. Wyrazy francuskiego pochodzenia we współczesnym języku polskim (Kraków, 2012, 454 s.), którego redaktorem jest dr hab. prof. UJ Anna Bochnakowa. Słownik opracowany został przez zespół w składzie: Anna Bochnakowa (UJ), Przemysław Dębowiak (UJ, IJP PAN), Marcin Jakubczyk (UJ), Jadwiga Waniakowa (UJ, IJP PAN), Maria Węgiel (IJP PAN).
Tom zawiera szczegółowy opis przeszło tysiąca francuskich zapożyczeń funkcjonujących we współczesnej polszczyźnie. Artykuł hasłowy obejmuje historię znaczeń wyrazu polskiego oraz historię i etymologię wyrazu francuskiego. W suplemencie zawarto kilkadziesiąt opatrzonych komentarzem francuskich wyrażeń i wyrazów, które używane są w języku polskim w postaci niezasymilowanej. Pracę opatrzono obszernym wstępem i bibliografią.

Data opublikowania: 24.10.2012
Osoba publikująca: Łukasz Bieńkowski