Japońska delegacja z wizytą na UJ

28 listopada 2014 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim gościła Akie Abe, żona premiera Japonii Shinzo Abe.

Akie Abe złożyła wizytę w Collegium Maius, gdzie została powitana przez rektora UJ prof. Wojciecha Nowaka, dyrektora Muzeum UJ prof. Krzysztofa Stopkę,  dziekan Wydziału Filologicznego prof. Elżbietę Górską, dyrektor Instytutu Orientalistyki prof. Barbarę Michalak-Pikulską oraz prof. Romualda Huszczę z Zakładu Japonistyki i Sinologii.

Po zwiedzaniu Muzeum UJ, w trakcie którego historię najstarszej uczelni w Polsce przybliżyli szacownemu gościowi prof. Wojciech Nowak oraz prof. Krzysztof Stopka, Akie Abe dokonała wpisu do księgi pamiątkowej w Stubie Communis. Kolejnym, najdłuższym, punktem wizyty było spotkanie ze studentami japonistyki UJ w Librarii Collegium Maius, które odbyło się w całości w języku japońskim. Młodzi japoniści zaprezentowali różnorodne formy aktywności naukowej, wśród których są m.in. cotygodniowe spotkania pt. "Salon Języka Japońskiego" oraz Międzynarodowe Warsztaty Japonistyczne, współorganizowane przez Koło Naukowe Japonistów UJ. Małżonka premiera z uznaniem i wdzięcznością wyraziła się o tej działalności, jako o wyjątkowym pomoście łączącym dwa odmienne kraje i kultury.

Fotoreportaż znajduje się na stronie portalu UJ.

Data opublikowania: 01.12.2014
Osoba publikująca: Łukasz Bieńkowski