Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Studia podyplomowe „Współczesne edytorstwo wielojęzyczne"

Termin: 03.09.2012 - 28.09.2012

Podyplomowe studia edytorskie skierowane są do osób legitymujących się dyplomem ukończenia jednolitych studiów magisterskich bądź studiów pierwszego lub drugiego stopnia o dowolnym profilu, pragnących uzyskać kwalifikacje zawodowe w zakresie edytorstwa. Cykl kształcenia obejmuje 270 obowiązkowych godzin dydaktycznych odpowiadających 65 punktom ECTS. Zajęcia mają charakter ćwiczeń, konwersatoriów lub wykładów. Odbywają się w systemie niestacjonarnym co dwa tygodnie w piątki i w soboty. Prowadzone są przez pracowników naukowych Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz kadrę wysoko wykwalifikowanych i doświadczonych redaktorów. Warunkiem ukończenia studiów jest uzyskanie wszystkich zaliczeń i zdanie wszystkich egzaminów ujętych w planie studiów. Absolwenci otrzymują Świadectwo Ukończenia Studiów Podyplomowych z oceną stanowiącą średnią ważoną wszystkich ocen końcowych uzyskanych w trakcie studiów.

Studia mają w swym założeniu kształcić przyszłych redaktorów, przygotowując studentów do kompleksowej realizacji zadań edytorskich w ramach przyszłej pracy zawodowej i zakładają zapoznanie ich ze strukturą, specyfiką, trendami i perspektywami wydawniczymi w szeroko pojętym edytorstwie. Ze względu na ujęty w programie studiów nowatorski aspekt wielojęzyczności studenci zostaną zapoznani również z etapami procesu przygotowywania tłumaczenia tekstów źródłowych pod względem językowym oraz zdobędą wiedzę na temat specyfiki weryfikacji i korekty wybranych języków europejskich i nieeuropejskich. Program uwzględnia edytorskie zasady redagowania tekstów w czterech grupach językowych: językach romańskich, germańskich, słowiańskich, orientalnych.

Studia mają na celu zapoznanie studentów ze specyfiką wszystkich etapów procesu wydawniczego i uwzględniają najnowsze techniki publikacji. Najsilniejszy akcent położono na kształcenie w zakresie programów służących do składu tekstu oraz programów graficznych i ich zastosowania w firmach wydawniczych, a także na wprowadzenie słuchacza studiów w  specyfikę projektowania dla czytników elektronicznych i do Internetu. Student uzyska praktyczną umiejętność obsługi programów Adobe InDesign, Adobe Photoshop, Adobe Ilustrator, Trados 2007, Trados Studio 2009, Adobe Acrobat, a także nabędzie umiejętność oceny i projektowania struktury zawartości strony WWW, umiejętność opracowania jej podstawowej funkcjonalności, pozna sposoby pracy nad dokumentami w obiegu internetowym i nauczy się korzystać z podstawowych narzędzi internetowych do publikowania treści w Internecie.

Program obejmuje także treści z zakresu prawa autorskiego przydatne w działalności wydawniczej ze szczególnym uwzględnieniem praw autorskich oraz podstawowych zasad kontraktowych i klauzul, a także problemy funkcjonowania prawa autorskiego w środowisku cyfrowym oraz internetowym. Oprócz wiedzy teoretycznej dzięki ćwiczeniom praktycznym i realizacji projektów, student nabędzie praktyczną wiedzę o koncepcji, stworzeniu i wypromowaniu publikacji różnego typu. Dzięki temu będzie mógł podjąć pracę w wydawnictwie, założyć własne wydawnictwo lub też założyć firmę świadczącą usługi dla wydawnictw w zakresie projektowania książek, ich składu, redakcji czy korekty, jak również dowolnych publikacji internetowych. Zostanie tym samym rzetelnie i wszechstronnie przygotowany do podjęcia pracy zawodowej.

Data opublikowania: 27.01.2012
Osoba publikująca: Kamil Jodłowiec