Erasmus + nowy program Unii Europejskiej od 2014 roku zastąpi kilka dotychczasowych programów edukacyjnych

Erasmus +

Struktura nowego programu obejmie trzy segmenty: mobilność edukacyjną; współpracę na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk; wsparcie reform polityki edukacyjnej.

W ramach pierwszego segmentu studenci i uczniowie będą mogli uczyć się w instytucji partnerskiej, odbywać staż lub zdobywać doświadczenia jako uczeń, asystent lub praktykant za granicą. Pracownicy naukowi będą mogli prowadzić zajęcia, odbywać staże lub profesjonalne szkolenia za granicą. Przewidziano też wsparcie międzynarodowej wymiany studentów i pracowników do i z krajów trzecich w zakresie szkolnictwa wyższego.

W ramach współpracy na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk, Erasmus + umożliwi m.in. nawiązywanie partnerstwa strategicznego pomiędzy instytucjami edukacyjnymi a przedsiębiorstwami.

Z kolei wsparcie reform polityki edukacyjnej będzie się odbywać m.in. poprzez wdrażanie elementów uznawalności kształcenia w szczególności: Europejskich Ram Kwalifikacji (EQF), Europejskiego Systemu Transferu i Akumulacji Punktów (ECTS), Europejskiego Systemu Transferu Osiągnięć w Kształceniu i Szkoleniu Zawodowym (ECVET), Europejskich Ram ds. Jakości w Kształceniu i Szkoleniu Zawodowym (EQAVET), Europejskiego Rejestru Agencji Akredytacyjnych (EQAR) oraz Europejskiego Stowarzyszenia na rzecz Zapewniania Jakości Kształcenia w Szkolnictwie Wyższym (ENQA).

Uruchomiony w 1987 roku Erasmus to program Unii Europejskiej wspierający mobilność studentów i pracowników uczelni oraz inne formy międzynarodowej współpracy szkół wyższych. Patronuje mu holenderski filozof, teolog i humanista Erazm z Rotterdamu, bo jak wielu ludzi renesansu, kształcił się w wielu uczelniach w różnych krajach Europy. Polska bierze w nim udział od roku 1998/99.

źródło: PAP

Data opublikowania: 08.07.2013