Uniwersytet Jagielloński ponownie najlepszą uczelnią w Polsce

Ranking uczelni akademickich został oparty na 33 szczegółowych kryteriach, tworzących sześć grup kryteriów: prestiż, potencjał naukowy, efektywność naukowa, innowacyjność, warunki studiowania oraz umiędzynarodowienie. Utrzymany został ubiegłoroczny udział procentowy każdej z tych grup w całości rankingu. Nasza Uczelnia została najwyżej oceniona za:

• prestiż wśród kadry akademickiej,
  • potencjał naukowy,
  • efektywność naukowa,
  • publikacje i cytowania.
- To jest docenienie całej społeczności. Wynik rankingowy jest odzwierciedleniem pracy całego uniwersytetu, łącznie - co zawsze podkreślam - z bardzo dobrymi studentami. Przynosi to jeszcze większy powód do satysfakcji, gdyż jest to nie tylko nasz rok jubileuszowy, ale jesteśmy w przede dniu święta uniwersytetu mówi JM Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. dr hab. med. Wojciech Nowak.

Najstarsza Uczelnia w Polsce zwyciężyła także w poszczególnych grupach kierunków: filologie, języki obce i językoznawstwo, filologia polska, filozofia, historia, wiedza o krajach i regionach, pedagogika i edukacja, psychologia, farmacja (UJ CM).

- Ranking zawsze wpływa mobilizująco, przy czym nie można demonizować roli. Teraz przyjdzie czas, by dokładnie go przeanalizować. Już nie pod kątem miejsca, bo to chwała i duma, ale gdzie jesteśmy słabsi, niż inne uczelnie w Polsce. Jak wyglądamy w poszczególnych grupach, działach. To nam pokaże nasze słabsze strony. Nie ma nic cenniejszego - dodaje JM Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. dr hab. med. Wojciech Nowak.

Ranking został zorganizowany po raz 14. i objął ponad 229 uczelni publicznych i niepublicznych. Nad jego przygotowaniem czuwała Kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, prezesa Polskiej Akademii Nauk, w skład której weszli: prof. dr hab. Marek Safjan - sędzia Trybunału Europejskiego w Luksemburgu, b. prezes Trybunału Konstytucyjnego RP, honorowy przewodniczący Kapituły, prof. dr hab. inż. Bogusław Smólski – b. dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, b. rektor-komendant WAT, prof. dr hab. Franciszek Ziejka - przewodniczący Społecznego Komitetu Odbudowy Zabytków Krakowa, b. rektor UJ, prof. dr hab. Marek Rocki - senator RP, przewodniczący Polskiej Komisji Akredytacyjnej, b. rektor SGH, prof. dr hab. Tadeusz Tołłoczko - b. rektor Akademii Medycznej w Warszawie, dr Alicja Adamczak - prezes Urzędu Patentowego RP, Włodzimierz Kiciński - wiceprezes zarządu KGHM S.A., Bogusław Chrabota - redaktor naczelny Rzeczpospolitej i Waldemar Siwiński - prezes Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy", b. prezes PAP.
Data opublikowania: 14.05.2013
Osoba publikująca: Łukasz Bieńkowski