Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

luty 2019

20190212
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Polski Produkt Przyszłości z Wydziału Filologicznego

Data: 12.02.2019
Polski Produkt Przyszłości z Wydziału Filologicznego

AudioMovie - aplikacja na telefon do obsługi audiodeskrypcji i audionapisów - trafiła na listę najbardziej innowacyjnych produktów i technologii. Narzędzie, którego pomysłodawczynią jest dr Anna Jankowska z Katedry do Badań nad Przekładem i Komunikacją Międzykulturową, nagrodzono w konkursie Polski Produkt Przyszłości organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Finałowa gala 21. edycji konkursu odbyła się 12 lutego na Politechnice Warszawskiej. AudioMovie otrzymało wyróżnienie w kategorii produkt przyszłości jednostki naukowej oraz 2 nagrody specjalne: ministra nauki i szkolnictwa wyższego oraz produkt z branży technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Nowatorska aplikacja umożliwia odtwarzanie na smartfonach alternatywnych ścieżek lektorskich w kinie lub telewizji. Podczas seansu użytkownicy mogą słuchać audiodeskrypcji, wersji lektorskiej lub dubbingu w dowolnym języku.

Autorzy aplikacji w trakcie prac nad nią odkryli, że jest wiele innych grup, które nie chodzą do kina ze względu na to, że nie nadążają z czytaniem napisów lub ich po prostu nie widzą. To zarówno osoby starsze, jak i osoby z niepełnosprawnością intelektualną, dysleksją czy stwardnieniem rozsianym, którego jednym z objawów może być oczopląs. Aby w Polsce ta grupa społeczna mogła uczestniczyć w seansach filmowych, kina muszą wypożyczać specjalny sprzęt, co wciąż jest rzadkością. Tymczasem do korzystania z aplikacji AudioMovie jest potrzebny jedynie smartfon i słuchawki.

Projekt zrealizowało konsorcjum naukowe, w którego skład weszli: Uniwersytet Jagielloński, Fundacja Siódmy Zmysł, Instytut Technik Innowacyjnych, Fundacja Na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji "Katarynka", Centrum Transferu Technologii EMAG Sp. z o.o oraz Kino Pod Baranami. Aplikacja została zrealizowana w ramach programu Innowacje Społeczne finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Tytuł Polskiego Produktu Przyszłości przyznawany jest od 1997 r. Konkurs to wspólny projekt Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Obydwie instytucje biorą aktywny udział w tworzeniu i efektywnym wdrażaniu polityki państwa w zakresie przedsiębiorczości, a ich misją jest wspieranie innowacyjności i aktywności międzynarodowej przedsiębiorstw.

Nagrodzeni uzyskują grant w wysokości od 25 tys. zł do 100 tys. zł z przeznaczeniem na rozwój, promocję lub umiędzynarodowienie produktu. Otrzymują również prawo do posługiwania się w korespondencji i promocji prestiżowym znakiem i hasłem Polski Produkt Przyszłości.