Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Publikacje

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Baśnie kurdyjskie wśród nominowanych do miana tegorocznej książki roku

Polska Sekcja IBBY (International Board on Books for Youngsters) wyłoniła trzynastu kandydatów do tegorocznego miana Książki Roku w 2014 w kategorii ilustracje. Znalazły się wśród nich również Opowieści Dengbeżów Baśnie i Bajki Kurdyjskie zilustrowane przez Paulinę Krajewską, w tłumaczeniu i opracowaniu Joanny Bocheńskiej. Jest to pierwsze wydanie książkowe literatury kurdyjskiej w Polsce i jedno z niewielu tłumaczeń tej literatury jakie ukazały się na świecie. Wydanie zostało dofinansowane przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, a książka wyszła nakładem wydawnictwa Namas. Ostateczne wyniki konkursu poznamy prawdopodobnie w grudniu.
Konkurs polskiej sekcji IBBY skierowany jest do polskich autorów książek dla dzieci i młodzieży i  ilustratorów. W tym drugim przypadku w konkursie mogą brać udział również wydane w Polsce tłumaczenia literatury obcej, jeśli ilustracje zostały stworzone po raz pierwszy do tego właśnie wydania.
Paulina Krajewska jest absolwentką krakowskiej ASP, malarką i ilustratorką. Baśniom kurdyjskim poświęciła wiele miesięcy wytężonej pracy, zapoznając się z kurdyjską rzeczywistością poprzez filmy, zdjęcia i opracowania naukowe. 
Baśnie zostały spisane w latach 50-80 ubiegłego wieku od zamieszkujących Armenię kurdyjskich opowiadaczy (dengbeży) przez rodzinę Calil - wybitnych znawców tego folkloru i wytrwałych jego kolekcjonerów. Dziś, to zgromadzone przez lata, olbrzymie archiwum dostępne jest w utworzonej dla tego celu Bibliotece Kurdyjskiej w Eichgraben pod Wiedniem.
Ideą, jaka od początku przyświecała wszystkim polskim twórcom tej publikacji, było wydanie książki, która mogłaby zainteresować szersze, a nie tylko specjalistyczne, grono odbiorców. Ponadto, fascynujące swym kolorytem baśnie od początku domagały się pięknej oprawy plastycznej. Trzeba pamiętać, że w kurdyjskiej społeczności opowieść nigdy nie była adresowana tylko dla jednego rodzaju odbiorcy. Podczas długich zimowych wieczorów słuchali ich wszyscy - młodzi i starzy. Owocem naszych kilkuletnich starań stała się więc piękna, bogato ilustrowana książka, do której lektury serdecznie wszystkich zapraszamy. Szczegółowe informacje na stronie wydawnictwa Namas i stronie projektu badawczego www.kurdishstudies.pl

Data opublikowania: 17.11.2014
Osoba publikująca: Łukasz Bieńkowski