Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Konferencje

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20191014

Languages and Civilisations. Oriental Studies in Cracow 1919‒2019

Data: 14.10.2019 - 16.10.2019
Miejsce: Collegium Novum, ul. Gołębia 24
Organizator: Instytut Orientalistyki UJ, we współpracy z Biblioteką Jagiellońską
Kontakt: orient.uj@uj.edu.pl
Languages and Civilisations. Oriental Studies in Cracow 1919‒2019

W roku 2019 Instytut Orientalistyki UJ obchodzi stulecie swego istnienia. Dla uczczenia tej rocznicy odbędzie się międzynarodowa konferencja, w której weźmie udział kilkudziesięciu orientalistów z całego świata.

Obradom towarzyszyć będzie wystawa orientaliów znajdujących się w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej.

Instytut Orientalistyki powstał w roku 1919, pod nazwą Katedry Filologii Orientalnej. Wśród jego absolwentów i pracowników było wielu znakomitych uczonych reprezentujących wszystkie specjalności orientalistyczne (m. in. arabista, iranista i turkolog Tadeusz Kowalski, turkolog Ananiasz Zajączkowski, arabiści Józef Bielawski i Tadeusz Lewicki, indolog i iranistka Helena Willman-Grabowska, arabista i semitysta Andrzej Zaborski, japonista Mikołaj Melanowicz). Obecnie w Instytucie prowadzi się badania naukowe nad językami, literaturą, historią i filozofią regionu Świata zwanego tradycyjnie Orientem, który faktycznie rozciąga się od Maroka na zachodzie do Japonii na dalekim wschodzie, od Syberii na północy do Indii na południu. W Instytucie nauczyć się można zarówno języków, którymi mówią dziś setki milionów ludzi (jak chiński, arabski czy hindi), jak i języków ginących (jak czułymski).

Podczas konferencji “Languages and Civilisations. Oriental Studies in Cracow 1919‒2019” ponad sześćdziesięciu uczonych z całego świata wygłosi referaty o językach, literaturze, historii, sztuce, religii i filozofii krajów Orientu. Goście konferencji będą mogli zwiedzić wystawę po raz pierwszy eksponowanych rękopisów i druków orientalnych ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej oraz uczestniczyć w tradycyjnej japońskiej ceremonii herbacianej w murach Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Konferencji patronują Jego Magnificencja Rektor UJ, Prezydent Miasta Krakowa i Polski Komitet ds. UNESCO.