Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Konferencje

Web Content Display Web Content Display

20191014

Languages and Civilisations. Oriental Studies in Cracow 1919‒2019

Date: 14.10.2019 - 16.10.2019
Place: Collegium Novum, ul. Gołębia 24
Organiser: Instytut Orientalistyki UJ, we współpracy z Biblioteką Jagiellońską
Contact: orient.uj@uj.edu.pl
Languages and Civilisations. Oriental Studies in Cracow 1919‒2019

W roku 2019 Instytut Orientalistyki UJ obchodzi stulecie swego istnienia. Dla uczczenia tej rocznicy odbędzie się międzynarodowa konferencja, w której weźmie udział kilkudziesięciu orientalistów z całego świata.

Obradom towarzyszyć będzie wystawa orientaliów znajdujących się w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej.

Instytut Orientalistyki powstał w roku 1919, pod nazwą Katedry Filologii Orientalnej. Wśród jego absolwentów i pracowników było wielu znakomitych uczonych reprezentujących wszystkie specjalności orientalistyczne (m. in. arabista, iranista i turkolog Tadeusz Kowalski, turkolog Ananiasz Zajączkowski, arabiści Józef Bielawski i Tadeusz Lewicki, indolog i iranistka Helena Willman-Grabowska, arabista i semitysta Andrzej Zaborski, japonista Mikołaj Melanowicz). Obecnie w Instytucie prowadzi się badania naukowe nad językami, literaturą, historią i filozofią regionu Świata zwanego tradycyjnie Orientem, który faktycznie rozciąga się od Maroka na zachodzie do Japonii na dalekim wschodzie, od Syberii na północy do Indii na południu. W Instytucie nauczyć się można zarówno języków, którymi mówią dziś setki milionów ludzi (jak chiński, arabski czy hindi), jak i języków ginących (jak czułymski).

Podczas konferencji “Languages and Civilisations. Oriental Studies in Cracow 1919‒2019” ponad sześćdziesięciu uczonych z całego świata wygłosi referaty o językach, literaturze, historii, sztuce, religii i filozofii krajów Orientu. Goście konferencji będą mogli zwiedzić wystawę po raz pierwszy eksponowanych rękopisów i druków orientalnych ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej oraz uczestniczyć w tradycyjnej japońskiej ceremonii herbacianej w murach Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Konferencji patronują Jego Magnificencja Rektor UJ, Prezydent Miasta Krakowa i Polski Komitet ds. UNESCO.