Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

październik 2018

20181016
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Orientalia Polonica. Polskie tradycje badań nad Orientem - podsumowanie projektu

Data: 16.10.2018
Miejsce: Sala konferencyjna BJ przy ul. Oleandry 3
Orientalia Polonica. Polskie tradycje badań nad Orientem - podsumowanie projektu

Dyrekcja Biblioteki Jagiellońskiej oraz członkowie Rady Naukowej zapraszają na otwarte seminarium podsumowujące projekt badawczo-wydawniczy realizowany w latach 2014-2018 w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki MNiSW.

Dyrekcja Biblioteki Jagiellońskiej oraz członkowie Rady Naukowej projektu „Orientalia Polonica. Polskie tradycje badań nad Orientem” reprezentujący Wydział Filologiczny UJ i Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ zapraszają na otwarte seminarium podsumowujące projekt badawczo-wydawniczy Orientalia Polonica”, realizowany w latach 2014-2018 w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki MNiSW Seminarium, połączone z prezentacją publikacji będących efektem projektu, odbędzie się we wtorek 16 października 2018 r., w godzinach 10.00-16.00 w sali konferencyjnej Biblioteki Jagiellońskiej przy ul. Oleandry 3.
 
Program seminarium do pobrania poniżej.

O projekcie:

Monografie publikowane w serii „Orientalia Polonica. Polskie tradycje badań nad Orientem” to krytyczne edycje zapomnianych lub mało znanych dzieł polskich uczonych i pisarzy, którzy na przestrzeni wieków zajmowali się kulturą i tradycją krajów Wschodu. W kolejnych tomach ukazują się zarówno pisma badawcze (historyczne, teoretyczno-literackie, językoznawcze, biograficzno-dokumentalne itp.), jak i literackie (przekłady, przeróbki, adaptacje, streszczenia) w opracowaniu naukowym orientalistów z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Intencją autorów opracowań jest przybliżenie czytelnikowi tej części polskiej spuścizny piśmienniczej, która – choć nierzadko zapomniana – w sposób istotny wpływała na złożony proces kształtowania się naszej tożsamości narodowej w powiązaniu z odległymi tradycjami kulturowymi. 
W pierwszej edycji projektu, realizowanej w latach 2013-2018 w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, opublikowano dwanaście tomów, które objęły zabytki piśmiennicze z okresu od XVII do końca XIX wieku, związane z czterema wielkimi kręgami kulturowymi Orientu: arabskim, tureckim, irańskim i indyjskim. Są wśród nich między innymi zapomniane dzieła znanych autorów, np. Dzieje starożytne Indii Joachima Lelewela czy Dzieie tureckie y utarczki Kozackie z Tatary… Marcina Paszkowskiego.
Celem i nadzieją twórców projektu pozostaje jego kontynuacja, a tym samym powiększanie w przyszłości chronologicznego, geograficznego i językowego zakresu kolejnych prac badawczych i publikacji. Poszerzony zakres miałby obejmować między innymi lata 1900-1939, prace dotyczące Dalekiego Wschodu (Chiny, Japonia, Tajwan itd.), a także teksty polskich autorów pisane w językach obcych – na przykład po łacinie i po francusku.
Cyfrowe wersje prezentowanych w serii dzieł udostępnione zostały na stronie internetowej Biblioteki Jagiellońskiej pod adresem: http://www.bj.uj.edu.pl/orientalia-polonica.

Strona internetowa projektu - https://filg.uj.edu.pl/nauka/projekty-krajowe/orientalia-polonica

Pliki do pobrania
pdf
Program seminarium "Orientalia Polonica"