Seminarium: „Kobiece autorytety religijne w Azji Centralnej"

Termin: 27.03.2014
Miejsce: Podawale 7/Krupnicza 2, sala 803
Organizator: Zakład Iranistyki UJ

Zakład Iranistyki zaprasza na seminarium „Kobiece autorytety religijne w Azji Centralnej"

dr Anna Cieślewska, Zakład Iranistyki UJ, sala 803 27 marca godz. 18.15

Seminarium będzie poświecone roli kobiecych autorytetów religijnych oraz praktyk i tradycji religijnych Azji Centralnej. Ważnym pytaniem badawczym jest udział kobiecych liderek w życiu społecznym, jak też ich działalność w ramach instytucji społeczeństwa obywatelskiego. Planowany wykład będzie prezentował wstępne wyniki badań realizowanych w ramach projektu: „Społeczna rola kobiecych autorytetów religijnych w Azji Centralnej na przykładzie Kotliny Fergańskiej w Tadżykistanie i Kirgistanie", Fuga 2, NCN.

Kobiece przewodniczki duchowe nazywane są bibi otin, bibi chalifa itd., zarówno w przeszłości, jak i teraz prowadzą nauczanie religii dla kobiet i dzieci, przewodzą różnorodnym rytuałom, które w tradycji centralnoazjatyckiej są właściwe tylko dla kręgu kobiecego oraz przewodniczą modlitwom dla kobiet podczas różnych świąt przykładowo urodzin Proroka Mahometa (mawlid), czy podczas Ramadanu, duplikując modlitwy odprawiane w meczecie dla mężczyzn. Otin również pełnią wiodącą rolę podczas pielgrzymek do mazarów; przewodniczki duchowe wywodzą się zwykle z rodzin znanych liderów religijnych, są to przeważnie krewne znanych imamów, mułłów czy mistrzów sufickich.

Data opublikowania: 21.03.2014
Osoba publikująca: Łukasz Bieńkowski