„Pensées orientale et occidentale: influences et complémentarité"

Termin: 12.10.2011 - 13.10.2011
Miejsce: Collegium Novum UJ
Organizator: Instytut Filologii Romańskiej
Witryna internetowa: www.filg.uj.edu.pl/ifr/

W dniach 12 i 13 października 2011 roku w Instytucie Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego miało miejsce międzynarodowe sympozjum naukowe pt. „Pensées orientale et occidentale: influences et complémentarité" (Myśl Orientu i Zachodu: wpływy i komplementarność).

Konferencję zorganizowano we współpracy z uniwersytetami partnerskimi z Maroka oraz Teneryfy. Celem spotkania była realizacja badań w zakresie nauk humanistycznych, zmierzających do wskazania płaszczyzn porozumienia i punktów zbieżnych w kulturach krajów Orientu arabskiego i krajów romańskich. Udział w spotkaniu wzięli profesorowie z Uniwersytetu im. Mohammeda V w Rabacie, z Uniwersytetu La Laguna, a także przedstawiciele czołowych uniwersytetów polskich. Uroczystego otwarcia obrad dokonał Prorektor Uniwersytetu, prof. dr hab. Michał du Vall, przybyłych gości powitały również Dziekan Wydziału Filologicznego UJ, prof. dr hab. Marcela Świątkowska oraz Dyrektor Instytutu Filologii Romańskiej UJ, prof. dr hab. Regina Bochenek-Franczak. Wygłoszono 36 referatów w języku francuskim, włoskim, hiszpańskim i portugalskim: obszar refleksji i tematyka wystąpień obejmowały dziedzinę języka, literatury, filozofii, teologii, sztuk przedstawieniowych, muzyki i edukacji. Podsumowania prac uczestników konferencji dokonali Prodziekan Wydziału FilologicznegoUniwersytetu Jagiellońskiego prof. Elżbieta Górska oraz prof. Maciej Abramowicz z Uniwersytetu Warszawskiego. W wyniku obrad i dyskusji podjęto postanowienie o kontynuacji obranego kierunku badań oraz nadaniu charakteru cyklicznego sympozjom służącym przedstawianiu ich wyników.

DO POBRANIA:

Pełny program sympozjum