Małopolska Noc Naukowców 2013

Miejsce: Uniwersytet Jagielloński
Organizator: CITTRU i jednostki UJ
Witryna internetowa: nocnaukowcow.malopolska.pl

27 września 2013 już po raz siódmy odbędzie się Małopolska Noc Naukowców. W tym roku Uniwersytet Jagielloński, na którym to wydarzenie koordynuje CITTRU, znowu może pochwalić się najobszerniejszym programem - swoje podwoje dla zwiedzających otworzy aż 19 jednostek.

Pierwsze atrakcje rozpoczną się już o 15.30 w Ogrodzie Botanicznym, a drzwi do świata nauki pozostaną otwarte aż do północy w Instytucie Religioznawstwa oraz w Obserwatorium Astronomicznym.

Jak najlepiej przekonać się, że nauka nie jest nudna? Najlepiej organoleptycznie! Wzrok będzie można nacieszyć widokiem gwiazd w Obserwatorium Astronomicznym, albo trochę wytężyć oglądając preparaty mikroskopowe na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii, a spojrzenie w przeszłość stanie się możliwe dzięki rekonstrukcjom historycznym prezentującym dawne stroje w Instytucie Historii. Każdy, kto chciałby namacalnie poznać tajemnice nauki, będzie miał okazję dokonać pomiarów medycznych na Wydziale Lekarskim, poznać tajniki makram w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji, albo wziąć udział w interaktywnych warsztatach przybliżających pracę archeologa w Instytucie Archeologii. Smaki Bliskiego Wschodu poznać będzie można w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu, w Ogrodzie Botanicznym będzie można spróbować mniej lub bardziej znanych przypraw, a w Instytucie Socjologii wziąć udział w testach konsumenckich. Na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki odbędą się warsztaty na temat fizyki w kuchni, które pomogą odpowiedzieć na pytanie „co tak pachnie i dlaczego?", a w Instytucie Zoologii dociekliwi usłyszą co szumi, piszczy i burczy w laboratorium.

Każdy kto jest zafascynowany nauką będzie mógł wybrać taki rodzaj poznawania tego pełnego tajemnic świata, jaki najbardziej mu odpowiada. Od spektakularnego widowiska teatralnego, przez pokazy filmów (dokumentalnych i fabularnych), zwiedzanie, wykłady i wystawy, aż po demonstracje, stoiska, pokazy i warsztaty. Nie zabraknie także gier, quizów i konkursów – zachęcamy do zapoznania się z całym programem UJ na stronie www.cittru.uj.edu.pl - warto to zrobić już teraz, ponieważ na niektóre wydarzenia obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

Więcej informacji na stronie Centrum Innowacji, Transferu Technologii
i Rozwoju Uniwersytetu