październik 2023

Eleusinian Mysteries: The Unspeakable

Data: 07.10.2023
Miejsce: Scena SCKM w Krakowie, ul. Wietora 13

7 października br. na scenie SCKM w Krakowie w formie spektaklu zostaną zaprezentowane rezultaty projektu "Misteria Eleuzyjskie - niewypowiadalne".

W ramach projektu "Misteria Eleuzyjskie - niewypowiadalne" - finansowanego ze środków Inicjatywy Doskonałości na Wydziale Filologicznym - w dniach 12-18.09.2023 odbędą się warsztaty naukowo-artystyczne w Atenach i Eleusis w Grecji. Uczestnikami projektu są studenci filologii klasycznej UJ, opiekę naukową nad projektem sprawują Krzysztof Bielawski (Instytut Filologii Klasycznej UJ) oraz Michał Bizoń (Instytut Filozofii UJ), a kierownikiem artystycznym jest maestro Mariusz Koluch - muzyk, kompozytor i performer. Redaktor Jarosław Kociszewski (FreeRangeProduction i TOK FM) będzie rejestrował całość przedsięwzięcia i na podstawie tego materiału powstanie reportaż radiowy oraz cykl podkastów o kulturze antycznej i metodach studiowania dawnych kultur w bezpośrednim kontakcie z zabytkami in situ. Projekt obejmuje badania terenowe w miejscach archeologicznych związanych z najważniejszymi misteriami starożytności oraz analizę i wykonywanie oryginalnych tekstów źródłowych do muzyki skomponowanej przez Mariusza Kolucha. Artystyczne rezultaty projektu zostaną zaprezentowane w formie spektaklu 18.09. br. o godz. 18 w teatrze ToposAllou w centrum Aten (17 Kefallinias street) oraz - po powrocie - 7.10.br. w Krakowie na scenie SCKM (ul. Wietora 13). Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy na obydwa spektakle - w Atenach i w Krakowie.