Przejdź do głównej treści

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

czerwiec 2023

20230605
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Kopciuszek czy Królowa Śniegu? Wykład dr Wojciecha Bańczyka o przypadku Barbary Piaseckiej-Johnson

Data: 05.06.2023
Czas rozpoczęcia: 13:15
Miejsce: sala 401 B, Collegium Paderevianum, Al. Mickiewicza 9 B
Organizator: Wydział Filologiczny UJ
Kopciuszek czy Królowa Śniegu? Wykład dr Wojciecha Bańczyka o przypadku Barbary Piaseckiej-Johnson

Serdecznie zapraszamy na hybrydowy wykład "Spadek po amerykańskim multimilionerze na rzecz polskiej trzeciej żony. Aspekty prawne i językowe sprawy Barbary Piaseckej-Johnson", na którym dr Wojciech Bańczyk z opowie historię polskiego Kopciuszka, która zakończyła się wielkim skandalem.

"Barbara urodziła się w 1937 roku na terenie dzisiejszej Białorusi. Od wczesnej młodości wiedziała, czego chce - pieniędzy i wolności. Równocześnie wiedziała, że w Polsce lat 60. tego nie osiągnie. Ruszyła więc w nieznane za Atlantyk. Znajomym mówiła, że wróci tylko rolls-royce'em. I wróciła.Na przełomie lat 90., gdy Polska budowała rzeczywistość, nad Wisłą pojawiła się ona - z pomysłami na wielkie biznesy, z wizją wielkiego sukcesu. Nic z nich nie wyszło - Barbara nie pasowała do nowej rzeczywistości, rzeczywistość nie pasowała do niej. Rzadko kiedy Barbara pasowała w ogóle do czegokolwiek." - tak o Barbarze Piaseckiej - Johnson pisze Maciej Tomaszewski z TVN24 i naszym zdaniem jest to najlepszy wstęp do tego wykładu.

Do wykładu można dołączyć przez platformę Teams. 

Dr Wojciech Bańczyk - kierownik Szkoły Prawa Amerykańskiego Wydziału Prawa i Administracji UJ oraz Columbus School of Law CUA w Waszyngtonie, a także asystent w Katedrze Prawa Cywilnego UJ.

Od ponad 20 lat profesorowie z CUA prowadzą w Krakowie zajęcia ze wstępu do prawa amerykańskiego, oferując je osobom zainteresowanym - niekoniecznie prawnikom, ale również np. tłumaczom. Zajęcia w Szkole mogą przysłużyć się nie tylko poznaniu systemu prawnego Stanów Zjednoczonych (co samo w sobie może być interesujące także dla tłumaczy), ale również nauczeniu się prawniczego języka angielskiego – i to w praktyce, poprzez czytanie tekstów prawniczych, dyskusję o prawie oraz przygotowywanie pisemnych wypowiedzi podczas zajęć, jak również egzaminów.