Wykłady gościnne w Zakładzie Filologii Portugalskiej UJ

W dniach 16 i 17 maja 2023 r. w Zakładzie Filologii Portugalskiej odbyły się trzy gościnne wykłady.

Wykłady wygłosili profesorowie: Ana Cao Míguez i Ignácio Vázquez z Universidade da Beira Interior (Portugalia) oraz María Jesús Fernández z Universidad de Extremadura (Hiszpania).

Tematyka wystąpień była zróżnicowana – od tłumaczeń Cervantesa poprzez słowniki języka portugalskiego aż po imagologię.

Ana Cao Míguez (Universidade da Beira Interior) wystąpiła z wykładem pt. "Culturas próximas, relações distantes: o caso de Cervantes «tarduzido» para português", w którym zajęła się chronologiczną analizą pierwszych tłumaczeń Cervantesa na język polski i portugalski. Z kolei Ignácio Vázquez (Universidade da Beira Interior): w wykładzie pt. "Uma viagem pela língua portuguesa através dos seus dicionários e de algumas palavras" opowiadał o historii języka portugalskiego odczytanej z zawartości słowników tego języka oraz etymologii wybranych wyrazów. Następnego dnia María Jesús Fernández (Universidad de Extremadura) wykład pt.  "O que a Imagologia ajuda a ver: portugueses e espanhóis no espelho europeu" oparła na wynikach badań dotyczących obrazów trzech nacji – polskiej, hiszpańskiej oraz portugalskiej – w perspektywie porównawczej oraz na tle kultury europejskiej.

Nad całością czuwali prof. Przemysław Dębowiak, dr Anna Wolna i mgr Marta Wojnowska.