maj 2023

Czas rozpoczęcia: 14:00
Miejsce: Nowe Paderevianum, sala 03
Organizator: Katedra Przekładoznawstwa UJ

Wykład "Z zagadnień tłumaczenia ustnego: Przeszłość - Teraźniejszość - Perspektywy" wygłosi prof. Małgorzata Tryuk z Instytutu Lingwistyki Stosowanej UW.

Katedra Przekładoznawstwa UJ ma przyjemność zaprosić na wykład otwarty, którego celem będzie zaprezentowanie rozwoju badań nad tłumaczeniem ustnym od początków XX w. do czasów współczesnych, konstytuowanie się teorii przekładu ustnego jako odrębnej dyscypliny translatorycznej, oraz pojawianie się nowych odmian tłumaczenia ustnego w odpowiedzi na nasze nowe potrzeby oraz na rozwój technologiczny.

W badaniach nad przekładem ustnym ważną rolę odgrywają polscy translatorycy związani m.in. z Instytutem Lingwistyki Stosowanej UW,
który jako jedyna placówka akademicka w Polsce ma w swojej strukturze wyodrębnioną jednostkę zajmującą się przekładem ustnym i audiowizualnym (Zakład Badań nad Przekładem Ustnym i Audiowizualnym).